Około 10 tys. Tamilów z całej Europy Zachodniej pielgrzymowało 8 sierpnia do Kevelaer w Nadrenii-Północnej Westfalii w Niemczech. Byli wśród nich członkowie wspólnot tamilskich z Niemiec oraz pielgrzymi z Belgii, Luksemburga, Holandii, Francji, Anglii, Włoch i Skandynawii.
W maryjnym sanktuarium wspólnie modlili się w intencji pokoju w ich ojczyźnie – Sri Lance. Mszy św. przewodniczył bp Joseph Ponniah z diecezji Batticaloa w Sri Lance.
Pielgrzymki tamilskich katolików do sanktuarium w Kevelaer odbywają się od 1987 roku. Dla dawnych uciekinierów z wojny domowej to sanktuarium maryjne zastępuje pielgrzymowanie do Madhu na północy Sri Lanki, które ma miejsce w sierpniu w uroczystość Wniebowzięcia NMP. W Madhu czczona jest od 400 lat figura Matki Bożej. Rokrocznie przybywa tam sto tysięcy pielgrzymów, nie tylko katolików i chrześcijan rożnych wyznań, lecz także buddystów i hinduistów.
W pierwszej pielgrzymce tamilskich katolików do Kevelaer uczestniczyło 50 wiernych. Były to pierwsze osoby, które przyjechały do Niemiec uciekając przed wojną i prześladowaniami w swoim kraju. Od tego czasu Tamile pielgrzymują do sanktuarium w Kevelaer w sierpniu, około uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, oddając w ten sposób hołd pamięci około stu tysięcy swoich rodaków, którzy zginęli w wojnie domowej w Sri Lance.
Członkami Kościoła katolickiego jest około jedna piąta ludności Sri Lanki, Syngalezi na północy kraju są w większości buddystami. Kościół katolicki jest jedną z nielicznych instytucji, obecnych w obu grupach ludności, a tym samym mógł wnieść wkład w pojednanie po wojnie domowej. W styczniu br. Sri Lankę oraz tamtejsze sanktuarium Madhu odwiedził papież Franciszek. Ojciec Święty wzywał do pojednania i pokoju między grupami ludności oraz między religiami.
Do liczącego 28 tys. mieszkańców Kevelaer rocznie przybywa ok. 80 tys. pielgrzymów, dlatego jest największym sanktuarium maryjnym w Niemczech po bawarskim Altötting. W Kevelaer czczony jest obraz Pocieszycielki Strapionych z 1641 roku, a więc z czasów wojny trzydziestoletniej (1618-1648). Innym głównym wydarzeniem roku pielgrzymkowego, obok pielgrzymki Tamilów, jest odbywająca się od 1985 roku, licząca kilka tysięcy uczestników pielgrzymka motocyklistów.
Pielgrzymka Tamilów ściąga do Kevelear również licznych turystów, jest to bowiem święto niezwykle barwne. Na miejscowym bazarze towary ze swojej ojczyzny sprzedają kobiety i dziewczęta ubrane są w tradycyjne sari, specjalnie przygotowane kuchnie serwują typowe potrawy ze Sri Lanki.
Do Kevelaer pielgrzymował 2 maja 1987 roku papież Jan Paweł II. Od 2012 roku znajdują się tam jego relikwie.
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.