Tzw. Państwu Islamskiemu ISIS nie można przyznać prawa do żadnych roszczeń terytorialnych czy suwerenności. Jego przedstawiciele nie mogą uzurpować prezentowania siebie jako prawdziwych wyznawców islamu.
Wskazał na to szef watykańskiej dyplomacji przypominając, że rozwiązanie konfliktu na Bliskim Wschodzie może przynieść tylko większa współpraca. Abp Paul Gallagher podkreślił, że w walce z dżihadem trzeba strategii globalnej, bo nie jest to problem jednego tylko regionu.
Sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami w wywiadzie dla włoskiego dziennika La Stampa zaznaczył, że konieczne jest również zintensyfikowanie pomocy humanitarnej, głównie w Syrii i Iraku, oraz objęcie wsparciem tysięcy tamtejszych uchodźców. Przypomniał, że walka z islamskim terroryzmem dokonuje się także poprzez umacnianie instytucji państwa i postępu politycznego w krajach ogarniętych konfliktami. Podstawą wszelkich działań musi być godność każdej osoby oraz perspektywa dobra wspólnego, a nie partykularne interesy – podkreślił szef watykańskiej dyplomacji, odnosząc się tu m.in. do czerpania zysków z toczących się wojen przez światowe mocarstwa zainteresowane ropą i innymi bogactwami naturalnymi.
Uwolnienie jest uzasadnione „bliskimi i aktywnymi relacjami z Państwem Watykańskim”.
Spotkanie miało miejsce w Domu Metropolity, rezydencji zwierzchnika PKU.
Inicjatywę zauważył papież Franciszek i wyraził kolędnikom uznanie.
„Ta pielgrzymka jest dla mnie pielgrzymką nadziei, której doświadczamy dzięki modlitwie”
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.