Uwolnienie jest uzasadnione „bliskimi i aktywnymi relacjami z Państwem Watykańskim”.
Z okazji ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Świętego 2025 Kuba planuje uwolnić 553 więźniów. Prezydent Miguel Díaz-Canel ogłosił tę decyzję w liście do papieża Franciszka na początku stycznia, poinformował portal Vatican News. W oświadczeniu kubańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych podano, że zwolnienie jest uzasadnione „bliskimi i aktywnymi relacjami z Państwem Watykańskim”, ze szczególnym uwzględnieniem spotkania papieża Franciszka z prezydentem Miguelem Díaz-Canelem w sierpniu 2022 r., kiedy omawiano m.in. sytuację więźniów i politykę Stanów Zjednoczonych.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kuby poinformowało 14 stycznia, że kraj utrzymuje „pełne szacunku, otwarte i konstruktywne stosunki z Watykanem i Ojcem Świętym”, co ułatwiło podjęcie decyzji o uwolnieniu więźniów.
Więźniowie mają zostać zwolnieni w najbliższych dniach i tygodniach, niektórzy z nich jeszcze przed końcem kadencji prezydenta USA Joe Bidena przypadającym na 20 stycznia. W tym kontekście informacja o uwolnieniu więźniów następuje w politycznie wrażliwym momencie, ponieważ Biden poinformował Kongres USA, że chce znieść określenie Kuby jako „państwa sponsorującego terroryzm”, co jest częścią porozumienia popieranego również przez Kościół. Poprzednik i następca Bidena, Donald Trump, tuż przed końcem swojej pierwszej kadencji prezydenckiej umieścił Kubę ponownie na liście państw terrorystycznych. Mógłby cofnąć decyzję Bidena natychmiast po swojej inauguracji 20 stycznia.
Uwolnienia więźniów również podczas poprzednich wizyt papieskich
W opublikowanej w maju ubiegłego roku bulli ogłaszającej Rok Jubileuszowy Kościoła „Spes non confundit”, papież Franciszek zaproponował, aby rządy w 2025 r. podjęły inicjatywy „przywracające nadzieję; formy amnestii lub darowania kar, aby pomóc ludziom odzyskać wiarę w siebie i do społeczeństwa; drogi ponownej integracji w społeczeństwie, sposoby reintegracji ze społecznością, odpowiadające konkretnemu obowiązkowi przestrzegania prawa”.
Uwolnienie więźniów odgrywało również ważną rolę w stosunkach między Kubą a Stolicą Apostolską w przeszłości. W 1998 roku, gdy wyspę odwiedził papież Jan Paweł II, Fidel Castro uwolnił około 200 osób. Przed wizytą papieża Benedykta XVI w 2012 r. uwolniono tysiące więźniów i około 3500 kolejnych przed podróżą apostolską papieża Franciszka w 2015 r.
W grudniu 2014 r. przywrócono stosunki dyplomatyczne między USA i Kubą. Ówczesny prezydent USA Barack Obama i jego kubański odpowiednik Raúl Castro podziękowali papieżowi Franciszkowi, że przyczynił się do osiągnięcia porozumienia.
Pielgrzymka ta „pokazuje nasze wspólne zaangażowanie w promowanie pojednania”.
Papież Franciszek zezwolił na promulgację stosownych dekretów.