2,5 mld osób bez dostępu do urządzeń sanitarnych

2,5 mld ludzi na świecie nie ma dostępu do odpowiednich warunków sanitarnych a każdego dnia 1,8 tys. dzieci poniżej 5. roku życia umiera z powodu biegunki wywołanej brudną wodą - alarmuje Polska Akcja Humanitarna.

Woda jest konieczna do picia, przygotowywania posiłków, zachowania właściwej higieny. Jak podkreślają lekarze jej brak ma negatywny wpływ na zdrowie i życie ludzi; dostęp do czystej wody, sanitariatów oraz odpowiedniej edukacji na temat higieny może zmniejszyć ryzyko zachorowań.

Działająca od ponad 20 lat Polska Akcja Humanitarna realizuje projekty wodno-sanitarne m.in. w Afryce oraz na Bliskim Wschodzie.

"W wypadku konfliktów zbrojnych i katastrof naturalnych często dochodzi do zniszczenia infrastruktury wodno-sanitarnej, a kiedy destabilizacja przedłuża się, bardzo trudno jest ją odbudować. Dodatkowo podczas kryzysów ludzie zmuszeni są do przemieszczania się w poszukiwaniu schronienia, często trafiają do miejsc gdzie nie ma odpowiednich warunków wodno-sanitarnych" - podkreśla PAH.

Obecnie dzięki środkom z Komisji Europejskiej, Biura ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej a także pieniądzom zebranym w zbiórkach publicznych, PAH prowadzi działania wodno-sanitarne głównie w Somalii, Sudanie Południowym oraz Syrii. Jest to przede wszystkim dystrybucja wody oraz artykułów higienicznych, a także budowa i remont instalacji wodnych i sanitariatów m.in. studni, toalet, latryn, pomp wodnych.

W Somalii w obozach dla uchodźców wewnętrznych m.in. w Mogadiszu zbudowano lub odnowiono studnie głębinowe, latryny i zakupiono narzędzia do uzdatniania wody, dzięki czemu ograniczone zostało rozprzestrzenianie się chorób. Polscy eksperci przeszkolili mieszkańców obozów z zakresu gospodarowania odpadami i recyclingu.

"Tylko w ramach ostatniego projektu dostarczyliśmy zestawy higieniczne do 5800 gospodarstw domowych. Łącznie pomogliśmy ponad 55 tysiącom osób, z czego większość stanowiły kobiety" - powiedziała PAP Celina Kretkowska z PAH.

Od kilku lat PAH działa także w Sudanie Południowym. W regionie Jonglei buduje i remontuje studnie, latryny oraz stacje higieniczne do mycia rąk, szkoli mechaników pomp oraz dostarcza narzędzia i części zamienne do studni.

"Prowadzimy także działania związane z promocją higieny i zapobieganiem rozprzestrzeniania się chorób wywołanych używaniem brudnej wody. W odpowiedzi na wybuch epidemii cholery w Sudanie Południowym prowadzimy obecnie kampanie promocji higieny" - powiedziała Kretkowska.

Polska Akcja Humanitarna powstała w 1994 r. z inicjatywy Janiny Ochojskiej. Założone w Warszawie biuro zajmowało się pomocą humanitarną dla Bośni. Wraz z poszerzaniem działalności oddziały PAH powstawały w kolejnych miastach. Dzisiaj PAH działa w wielu różnorodnych formach. Pomaga ludziom w kraju i za granicą. Niesie pomoc długofalową, a także doraźną ofiarom konfliktów zbrojnych i katastrof naturalnych.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6