30 tys. zł przekazał Caritas Poznań na zakup protezy dla żołnierza armii ukraińskiej, który leży poznańskim szpitalu klinicznym im. Degi. W trakcie wojny Jewgienij stracił lewą nogę.
Organizacja podała, że żołnierz, który trafił do poznańskiego szpitala ocalał jako jedyny z oddziału odpierającego atak wojsk rosyjskich pod Charkowem, doznał przy tym bardzo poważnego uszkodzenia ciała.
"Mężczyzna codziennie poddawany jest intensywnej rehabilitacji czynnej. Ćwiczenia mają na celu zwiększenie siły mięśniowej kikuta oraz przygotowanie do protezowania" - poinformował Caritas Poznań.
Jak podano, równolegle trwają prace nad protezą, która powstanie w wyniku współpracy szpitala oraz poznańskiej firmy badawczej, specjalizującej się w dostarczaniu nowych technologii w dziedzinie inżynierii biomedycznej.
"Pacjent otrzyma nowoczesną protezę, która dzięki zastosowanym nowoczesnym materiałom m.in. kompozytu węglowego oraz lotniczego aluminium będzie lekka, wytrzymała oraz komfortowa w użytkowaniu. Jako Caritas Poznań przekazaliśmy 30 tys. zł na zakup protezy" - podał Caritas.
Marek Misiek z Caritas Poznań powiedział PAP, że przekazane środki powinny wystarczyć na całkowite sfinansowanie protezy. Na razie nie wiadomo, kiedy będzie ona gotowa.
W środę przedstawiciele Caritas spotkali się z ukraińskim pacjentem. Marek Misiek powiedział, że jest on w dobrej kondycji, bardzo chciałby wrócić na Ukrainę i uczestniczyć w obronie swojego kraju.
"Na razie raczej nie będzie to proste: po otrzymaniu protezy pacjenta czeka nauka chodzenia, potem jeszcze długotrwała rehabilitacja. Ona jest możliwa w Polsce, trudniej będzie ją zapewnić na Ukrainie" - powiedział PAP Misiek.
W imieniu papieża uroczystości beatyfikacyjnej we Fryburgu będzie przewodniczyć kardynał Kurt Koch.
W 1966 roku biskupi Stanów Zjednoczonych ograniczyli ten obowiązek do okresu Wielkiego Postu.
Formuła podjęta przez pomysłodawców i realizatorów od początku znalazła odbiorców.
Caritas Polska przygotowała też specjalny raport “Bezdomność w Polsce”