Rodziny zastępcze pilnie poszukiwane

Rodzin zastępczych m.in. poprzez parafie i uczelnie, czy wśród osób niepracujących poszukuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie (Śląskie). Obecnie w różnych placówkach opiekuńczych przebywa ok. 190 dzieci.

Reklama

"Tworząc rodzinę zastępczą dajesz szansę na normalny rozwój maluchom, które zostały odrzucone przez najbliższych, dla których w domu zabrakło opieki i miłości" - podkreślono w materiałach informacyjnych dotyczących m.in. akcji "SOS - brakuje rodzin zastępczych".

Jak powiedziała PAP rzeczniczka częstochowskiego MOPS-u Olga Dargiel promocja rodzicielstwa zastępczego trwa nieustannie i prowadzona jest w różnych miejscach - w szkołach podczas spotkań z rodzicami, na spotkaniach biznesowych, w urzędzie pracy, za pośrednictwem parafii, podczas miejskich festynów i uroczystości.

"Poszukujemy rodzin zastępczych bez przerwy. Szukamy wszelkich sposobów, by dotrzeć do jak największej grupy osób. Nasze akcje kierowane są do wszystkich potencjalnych rodziców zastępczych, w tym również do osób niepracujących, posiadających odpowiednie warunki. Należy pamiętać, że każda z tych osób jest weryfikowana, przechodzi m.in. specjalistyczne szkolenie" - powiedziała Dargiel.

Dargiel podkreśla, że liczba rodzin zastępczych stopniowo wzrasta. W 2014 roku funkcjonowało ich w Częstochowie 300 a przebywało w nich 387 dzieci. Obecnie takich rodzin jest 316. "Przebywa w nich prawie 400 dzieci" - poinformowała rzeczniczka MOPS. W mieście działają również dwa rodzinne domy dziecka.

Osoby zainteresowane rodzicielstwem zastępczym mogą kontaktować się m.in. z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Częstochowskim Centrum Wsparcia Rodziny prowadzonym przez Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Dziecku i Rodzinie "Dla Rodziny".

Pełnienie funkcji rodziny zastępczej może być powierzone osobom (małżonkom lub osobie niepozostającej w związku małżeńskim), które m.in. są zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem - co powinny mieć potwierdzone zaświadczeniami o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pełnienia takich funkcji. Osoby te powinny również zaświadczyć, że posiadają stałe miejsce zamieszkania w kraju, korzystają z pełni praw cywilnych i obywatelskich, mogą zapewnić dzieciom odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe.

Piecza zastępcza jest sprawowana w przypadku niemożności zapewnienia opieki i wychowania przez rodziców.

W zależności od formy sprawowanej pieczy rodzinnej w ramach kosztów utrzymania przysługuje 660 lub 1000 zł na każde dziecko. Dodatkowo dla prowadzących rodzinne domy dziecka oraz dla rodzin zawodowych przewidziano wynagrodzenie od ok. 2-2,6 tys. zł (w zależności od rodzaju pieczy). Można również otrzymać m.in. dofinansowanie kosztów utrzymania i eksploatacji lokalu mieszkalnego, w którym przebywa rodzina

Od końca 2013 r. w Częstochowie działa Zespół na rzecz promocji rodzicielstwa zastępczego - m.in. z udziałem przedstawicieli MOPS-u, a w drugiej połowie 2014 roku powołano Miejską Radę Rodziców Zastępczych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama