Ruszyła Ewangelizacja w Beskidach. Na początku było gorąco i ekologicznie.
Trzydziestostopniowy upał nie odstraszył uczestników pierwszego z ośmiu spotkań ewangelizacyjnych, jakie podczas tegorocznych wakacji odbędą się w Beskidzie Śląskim i Żywieckim.
Na modlitewne spotkania wybrano oktet wierzchołków, które - jeśli zsumować ich wysokość - mierzą razem ponad 10 tysięcy metrów. Na czas Ewangelizacji będą udawać biblijne góry, które znacząco zapisały się w Historii Zbawienia.
Pierwsze spotkanie ewangelizacyjne odbyło się na polanie nieco powyżej schroniska na Rysiance (1320 m npm). Wokół ołtarza polowego rozsiadło się ponad 1000 wędrowców-pielgrzymów.
Szukali cienia wokół drzew i pod parasolami. Bezchmurne niebo i dość przejrzyste powietrze pozwalało napawać się widokami. Rysianka natenczas stała się Górą Moria.
- Po drodze na szczyt spotkałem ojca, który prowadził za rękę kilkuletnią córeczkę - mówi o. Bogdan Kocańda, inicjator beskidzkiej ewangelizacji. - Pomyślałem sobie: a gdyby to jemu kazał Bóg, jak Abrahamowi, złożyć to dziecko w ofierze? Czy bylibyśmy zdolni do takiego poświęcenia dla Boga? Każdy z nas jest Abrahamem, którego wiarę Pan doświadcza!
W okolicznościowym kazaniu o. Kocańda kilkakrotnie odwoływał się także do ostatniej encykliki papieża Franciszka, przytaczając fragmenty, w których papież przypomina, że ekologia to nie tylko dbałość o środowisko, ale nade wszystko zatroskanie o człowieka, zwłaszcza ubogiego.
Polową Eucharystię zakończyła modlitwa za ludzi żyjących wokół. Uczestnicy spotkania zwracali się kolejno w cztery strony świata i we wspólnej modlitwie prosili o błogosławieństwo „dla tych, co na dole”. Modlili się również o poszanowanie życia i natury oraz by we współczesnym świecie nie zabrakło miejsca dla Boga.
- Niech Jezus będzie na pierwszych stronach gazet, w programach telewizyjnych i radiowych w witrynach internetowych - modlił się o. Bogdan. W posłudze kapłańskiej pomagał mu ks. Zdzisław Grochal, proboszcz parafii w Rycerce Górnej.
Wśród zebranych sporą część stanowiły całe, nieraz wielopokoleniowe rodziny. Dla wielu Msza św. na Rysiance była częścią całodziennej wyprawy w góry.
Jej dopełnieniem będzie spotkanie modlitewne, jakie odbędzie się dwa dni po każdej sobocie ewangelizacyjnej - w poniedziałek o 18.00, w sanktuarium w Rychwałdzie.
Kolejne sobotnie spotkania zaplanowano jeszcze:
- na Wielkiej Rycerzowej (11 lipca),
- na Szyndzieli (18 lipca),
- na Babiej Górze (25 lipca),
- na Klimczoku (1 sierpnia),
- na Pilsku (8 sierpnia),
- na Hrobaczej Łące (15 sierpnia),
- na Wielkiej Raczy (22 sierpnia).
Pielgrzymi wychodzą na wskazane szczyty dowolnym szlakiem. Na każdym szczycie w samo południe odprawiana jest Msza św. z modlitwą błogosławieństwa za okoliczne miejscowości.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.