„Rodzina laboratorium i miejscem ćwiczeń człowieczeństwa” – pod takim hasłem obradowali w Pradze hierarchowie katolickich Kościołów wschodnich.
W czterodniowym spotkaniu wzięło udział 40 biskupów. Dyskutowali oni m.in. o aktualnej sytuacji na Ukrainie, a także relacjach Kościoła i społeczeństwa świeckiego w Europie Środkowej i Wschodniej. Najważniejszym punktem obrad były jednak kwestie związane ze zbliżającym się Synodem Biskupów o rodzinie.
Uczestnicy spotkania wyrazili w imieniu Kościołów wschodnich zdecydowane wspólne „tak” dla rodziny. Podkreślili, że jest ona podstawową komórką społeczeństwa. Jest dla każdego miejscem nie tylko rozwoju kulturalnego, intelektualnego, emocjonalnego i społecznego, ale przede wszystkim realizacji planu Boga względem człowieka. Przekazuje się w niej zarówno wiarę, jak i podstawy życia wspólnotowego. Biskupi podkreślają, że w najmroczniejszych chwilach historii wielu krajów Europy Środkowej i Wschodniej to właśnie w rodzinach utrzymano przy życiu szacunek dla wolności osoby, różnych tożsamości narodowych oraz ich bogatego dziedzictwa kulturowego i duchowego. „W ramach przygotowań do Synodu Biskupów, potwierdzając priorytet rodziny w codziennym duszpasterstwie poszczególnych Kościołów, biskupi uczestniczący w spotkaniu zobowiązują się do promowania gruntowniejszego przygotowania do sakramentu małżeństwa, by mąż i żona, umocnieni łaską, mogli stworzyć prawdziwą wspólnotę życia otwartą na przyjęcie i wychowanie dzieci” – czytamy w komunikacie końcowym z praskiego spotkania hierarchów katolickich Kościołów wschodnich.
Wobec utrzymującej się we wschodniej części Ukrainy sytuacji agresji zewnętrznej uczestnicy praskiego spotkania przekazali wyrazy solidarności mieszkańcom tego kraju, zwłaszcza grekokatolikom. Zachęcili do kontynuowania drogi dialogu i jedności wspólnot chrześcijańskich, zaznaczając, że wielokrotnie było to podważane przez dezinformację, zwłaszcza na arenie międzynarodowej. „W obecnym dramatycznym momencie historii tego kraju wszystkie Kościoły są zaangażowane we wspieranie trudnego procesu odbudowy spójności społecznej, która dokonać się musi najpierw przez proces nawrócenia – napisali biskupi katolickich Kościołów wschodnich na spotkaniu w Pradze. – Jest to jedyna broń wobec tych, którzy uważają korupcję za wyłączną zasadę kierującą społeczeństwem”.
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
bp Andrzej Jeż odnosi si do ostatnich medialnych publikacji.