Młodzież czeka na papieża

Przybywając 6 czerwca z wizytą do Sarajewa papież Franciszek spotka się m.in. z członkami wyjątkowej w tym regionie inicjatywy, w której współpracują młodzi katolicy i prawosławni. Wspólny projekt "Koracajmo zajedno" (Idźmy razem) prowadzi tam bośniacka młodzież różnych wyznań.

Spotkanie w diecezjalnym instytucie duszpasterskim im. Jana Pawła II, które będzie ostatnim punktem jednodniowej wizyty papieża w stolicy Bośni i Hercegowinie, planowane jest na godz. 17.00.

Młodzieżowy program z udziałem dwóch tysięcy młodych ludzi rozpoczął się już wczoraj. Znalazły się w nim modlitwy, medytacje i świadectwa uczestników spotkania, a na zakończenie adoracja eucharystyczna z kardynałem Vinko Puljiciem. Dziś - w dniu wizyty papieża - od godz. 8.00, w oczekiwaniu na Mszę św., którą o godz. 11.00 odprawi Franciszek, młodzież zorganizuje na stadionie Kocevo program z udziałem kościelnych grup muzycznych z Bośni, Hercegowiny i Chorwacji. Podczas Mszy św. zaśpiewa największy chór w historii kraju liczący 1 650 śpiewaków – członków 53 chórów. Pochodzą oni z Bośni i Hercegowiny, a także z Serbii i Chorwacji, a dyrygentem jest franciszkanin o. Marcos Stanusis. Najważniejsza pieśń, którą wykona ten ogromny chór, nosi tytuł: „Z papieżem Franciszkiem przychodzi pokój”, a jej autorem jest piosenkarz Luca Balvana.

Papieża Franciszka przybywającego do diecezjalnego Instytutu Duszpasterskiego Jana Pawła II młodzież powita pieśniami, tańcem i specjalną choreografią towarzyszącą hymnowi na cześć papieskiej wizyty. Następnie papież wysłucha świadectw wiary oraz obejrzy pokaz tańca uczniów z katolickiego centrum szkolnego św. Józefa zatytułowany “Ręce dla pokoju”.

O głoszeniu przesłania pokoju oraz doświadczeniach z pracy w ramach ekumenicznego projektu "Koracajmo zajedno" poinformuje Ojca Świętego Nadežda Mojsilović z Kościoła prawosławnego. Jest ona również koordynatorką projektu.

Następnie „Przesłanie jedności w różnorodności” wyrażą pieśni przygotowane przez wieloetniczny ruch europejski „Superar” ze Srebrenicy, w którym występują bośniackie dzieci muzułmańskie oraz serbsko-prawosławne. Po wręczeniu papieżowi upominków przez pracowników diecezjalnego Instytutu Jana Pawła II, w imieniu wszystkich pożegna Franciszka młodzież franciszkańska (Frama) z Jajce specjalną pieśnią ułożoną na cześć ich dostojnego gościa.

Przypominamy pełny plan dzisiejszej papieskiej wizyty:

Rzym
  7.30 - odlot papieskiego samolotu z rzymskiego lotniska Fiumicino do Sarajewa.

Sarajewo
  9.00 - przylot na międzynarodowe lotnisko w Sarajewie. 
  9.30 - ceremonia powitania na placu przed pałacem prezydenckim i rozmowa w pałacu prezydenckim z trzyosobowym Prezydium Republiki.
10.10 - spotkanie z przedstawicielami władz Bośni i Hercegowiny (przemówienie).

11.00 - na stadionie Koševo papież odprawi Mszę św. (homilia).
13.15 - obiad z biskupami Bośni i Hercegowiny w siedzibie nuncjatury apostolskiej. 

16.20 - spotkanie z kapłanami, zakonnicami, zakonnikami i seminarzystami w katedrze Serca Jezusowego (przemówienie)
17.30 - spotkanie ekumeniczne i międzyreligijne w Franciszkańskim Międzynarodowym Centrum Studenckim (przemówienie)
18.30 spotkanie z młodzieżą w Młodzieżowym Ośrodku Diecezjalnym im. Jana Pawła II (przemówienie).

19.45 - ceremonia pożegnania na międzynarodowym lotnisku w Sarajewie.
20.00 - odlot samolotu do Rzymu.

Rzym
21.20 - przylot papieskiego samolotu na lotnisko Ciampino.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6