Międzynarodowy Ruch na rzecz pokoju Pax Christi obchodzi w tym tygodniu 70. rocznicę powstania. Główne uroczystości rocznicowe, z udziałem licznych przedstawicieli z całego świata odbyły się w Betlejem. Uczestniczył w nich także emerytowany patriarcha Jerozolimy Michel Sabbah.
W uroczystościach jubileuszowych w Betlejem uczestniczyło ponad 150 delegatów z 30 krajów. Organizatorzy podkreślali, że wybór Ziemi Świętej, by świętować jubileusz ruchu, którego głównym zadaniem jest pojednanie, nie był przypadkowy. Ziemia Święta jest jednym z najtrudniejszych regionów na świecie. Obecność wielu działaczy na rzecz pokoju w tym właśnie miejscu i z tej okazji ma być zachętą do podjęcia konkretnych działań na rzecz pokoju i pojednania w rejonie Bliskiego Wschodu. Jubileuszowe spotkanie ma także zasiać nadzieję w sercach mieszkańców, że trwały pokój i pojednanie są możliwe.
Program uroczystości obejmował konferencje i spotkania, które umożliwiły zapoznanie się z różnymi realiami życia w Palestynie. Uczestnicy odwiedzili między innymi obóz uchodźców w Aida, nawiedzili Hebron i spotkali się z młodymi Palestyńczykami zaangażowanymi w dialog pokojowy.
W słowach skierowanych do uczestników jubileuszu, Ojciec Święty nazywał ich pielgrzymi na drodze do pokoju. Jednocześnie wyraził nadzieję, że spotkanie w Betlejem będzie okazją do otwarcia serc na Boga i służenia Bogu w społecznościach, którym służą.
Międzynarodowy Ruch na rzecz pokoju Pax Christi powstał w 1945 roku we Francji. Założycielami ruchu byli Martha Dortel-Claudot i biskup Pierre-Marie Théas. W założeniu ruch powstał, by wspierać pojednanie francusko-niemieckie po II wojnie światowej. Z czasem ruch rozszerzył swoją działalność na inne kraje europejskie i zajął się szeroko pojętym pojednaniem i modlitwą o pokój między narodami. W 1952 r., Papież Pius XII uznał międzynarodowy ruch Pax Christu za oficjalny katolicki ruch pokojowy.
Rok Święty to wyjątkowa okazja, by odbyć pielgrzymkę do Włoch.
Młodzi są najszybciej laicyzującą się grupą społeczną w Polsce.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.