Będzie umowa watykańsko-palestyńska

Dotyczy ona obecności Kościoła na terenie, gdzie narodziło się chrześcijaństwo. Państwo Palestyńskie przyznaje Kościołowi osobowość prawną, a wierzącym wolność wyznania i sumienia.

Uzgodniony został tekst szczegółowej umowy między Stolicą Apostolską a Państwem Palestyńskim. Wkrótce zostanie ona podpisana. Poinformowano o tym we wspólnym oświadczeniu, wydanym po spotkania dwustronnej komisji watykańsko-palestyńskiej, które odbyło się j w Watykanie. Szczegółowa umowa następuje po Porozumieniu Zasadniczym, którą obie strony podpisały przed 15 laty, 15 lutego 2000 r. Dotyczy ona istotnych aspektów życia i działalności Kościoła katolickiego w Palestynie. Komisja dwustronna uznała prace nad tekstem umowy za zakończone. Obecnie przedstawi się go władzom obu stron do zatwierdzenia i już w bliskiej przyszłości watykańsko-palestyńska umowa szczegółowa zostanie podpisana.

Wyjątkowości umowie nadaje fakt, że dotyczy ona obecności Kościoła na terenie, gdzie narodziło się chrześcijaństwo. W tym państwie o większości muzułmańskiej przyznaje ono Kościołowi osobowość prawną, a wierzącym wolność wyznania i sumienia. Tak o szczegółowej umowie między Stolicą Apostolską a Państwem Palestyńskim, która zostanie wkrótce podpisana, mówi ks. Antoine Camilleri, podsekretarz ds. stosunków z państwami w watykańskim Sekretariacie Stanu. Ostateczny tekst umowy został ustalony po spotkaniu dwustronnej komisji watykańsko-palestyńskiej.

Ks. Camilleri, który uczestniczył w formułowaniu ostatecznego kształtu porozumienia, podkreśla, że dotyczy ono istotnych aspektów życia i działalności Kościoła katolickiego w Palestynie. Ważnym aspektem umowy jest to, że większość muzułmańska przyznaje chrześcijańskiej mniejszości prawo do wolności wyznania i sumienia. Według obserwatorów właśnie ten punkt umowy mógłby stać się wzorcem tworzenia podobnych porozumień z krajami o większości islamskiej. Według watykańskiego dyplomaty nie bez znaczenia są też punkty uznające wolność działania Kościoła, a także jego personelu oraz uznanie miejsc kultu i zalegalizowanie społecznej i charytatywnej działalności Kościoła na terenie Autonomii Palestyńskiej. Ks. Camilleri nie wyklucza, że watykańsko-palestyńskie porozumienie stanie się kolejnym krokiem na drodze do uznania suwerennego Państwa Palestyńskiego, które będzie żyło w pokoju i bezpieczeństwie z Izraelem i pozostałymi sąsiadami. Przypomina zarazem, że gwarancją stabilnego i trwałego pokoju są właśnie dwa suwerenne i niezależne państwa. Szczegółowa umowa następuje po Porozumieniu Zasadniczym, którą obie strony podpisały przed 15 laty.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9