Albo leczenie albo eutanazja

Zmuszanie przez rząd Kolumbii szpitali katolickich do przeprowadzania eutanazji może skutkować zamknięciem wszystkich tych placówek. Takie oświadczenie przekazał bp Juan Vicente Córdoba Villota SJ.

Przewodniczący komisji tamtejszego episkopatu ds. obrony życia zareagował w ten sposób na próbę wywarcia presji na katolickie placówki służby zdrowia wobec zalegalizowanej niedawno w tym kraju eutanazji.

W marcu br. Trybunał Konstytucyjny Kolumbii polecił ministerstwu zdrowia wydać specjalnego rozporządzenie, które wprowadzałoby w życie przepisy zezwalające na eutanazję. Odnośny dokument opublikowano 19 kwietnia, co de facto w pełni zalegalizowało ten proceder. Niezwłocznie po tym miejscowy episkopat wydał specjalne oświadczenie, w którym skrytykował rozporządzenie, zarzucając mu m.in. pogwałcenie prawa do wolności religijnej i wolności sumienia, gwarantowanych przez kolumbijską konstytucję. Biskupi podkreślili, że istnieje absolutny imperatyw „ze strony osób i instytucji katolickiej służby zdrowia, jak i należących do innych wyznań religijnych, do niewprowadzenia w życie tych norm ze względów sumienia czy też przekonań religijnych, etycznych i moralnych”. Bp Córdoba ze swej strony wskazał jednoznacznie, że rząd nie ma prawa wprowadzać tego typu regulacji prawnych, bo działania takie są niekonstytucyjne. „Jesteśmy obywatelami państwa, ale w tym momencie musimy się jasno określić, gdyż istnieją wartości, które nie podlegają żadnym negocjacjom” – powiedział przewodniczący komisji episkopatu Kolumbii ds. obrony życia.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11