Największym problemem jest to, że nie chcemy się zwracać do Matki Bożej, bo nie wierzymy, że Ona może nam pomóc. A zawierzyć można wszystkich i wszystko.
Sanktuarium na Jasnej Górze. Pogrążeni w modlitwie, na biało ubrani zakonnicy. Kaplica i obraz, który każdy Polak zna od dzieciństwa. Maryja, Królowa Polski. Od wieków przybywają do Niej pielgrzymi, by powierzać swoje sprawy, troski i smutki, radości i zwycięstwa. W każdą pierwszą sobotę miesiąca gromadzą się przed Cudownym Obrazem, by dokonywać Aktu zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski. Spośród tych comiesięcznych pielgrzymów zostało reaktywowane Bractwo NMP Królowej Korony Polski.
Ten piękny album, stanowi zapis rozmowy z Marią Emanuel Dziemian, misjonarką świecką, starszą Bractwa, która opiekuje się osobami zawierzającymi się Niepokalanemu Sercu Maryi na Jasnej Górze. Wzbogacają go liczne fotografie, błogosławieństwo papieża Benedykta XVI, zachęta biskupa częstochowskiego, a także list generała zakonu paulinów reaktywujący Bractwo. Na końcu znajdujemy Akt osobistego zawierzenia, a także przebieg pierwszosobotnich spotkań.
W jednej ze swoich wypowiedzi misjonarka zachęca: "Do Maryi może przyjść każdy – bogaty i biedny, dzieci, młodzież, kapłani, biskupi, wątpiący i wierzący. Wszyscy. jak mówi dalej jednak – największym problemem jest to, że nie chcemy się zwracać do Matki Bożej, bo nie wierzymy, że Ona może nam pomóc. Nie chcemy zawracać Panu Bogu głowy, bo to jest mała sprawa, tak nie wypada. A zawierzyć można wszystkich i wszystko."
Jej wypowiedzi przeplatane są licznymi świadectwami, w myśl słów papieża Pawła VI "Człowiek naszych czasów chętniej słucha świadków aniżeli nauczycieli; a jeśli słucha nauczycieli, to dlatego, że są świadkami". I właśnie te głosy doświadczenia konkretnych osób, różnych stanów, w bardzo różnym wieku stanowią o szczególnej wartości tej pozycji. To nie tylko opis, jakich wiele, cudownej rzeczywistości, ale potwierdzone wieloma przykładami zaproszenie do osobistego doświadczenia, do zawierzenia Tej, która nigdy nie zawodzi – Matce.
Maria Emanuel Dziemian: Moc zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski. Wyd. Polwen
Dla naszych czytelników mamy dwa egzemplarze książki. Zostaną one rozlosowane wśród osób, które prawidłowo odpowiedzą na pytanie:
W którym roku po raz pierwszy zostały złożone
Śluby Narodu Polskiego na Jasnej Górze?
Odpowiedź: w 1956 r. Dokładnie 26 sierpnia. A jeszcze dokładniej odpowiedział jeden z czytelników: "Śluby Narodu Polskiego na Jasnej Górze - zostały one uroczyście wygłoszone 26 sierpnia 1956 na Jasnej Górze przy udziale około miliona wiernych. Złożył je bp Michał Klepacz, pełniący obowiązki przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Na fotelu przeznaczonym dla prymasa Polski leżały biało-czerwone kwiaty. Kardynał Wyszyński składał Śluby w miejscu swojego odosobnienia w Komańczy w łączności z Jasną Górą 10 minut wcześniej niż te składane tego samego dnia w Częstochowie."
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.