Instrukcja duszpasterska o służbie ubogim

Episkopat Hiszpanii opublikował instrukcję duszpasterską „Kościół w służbie ubogim” (Iglesia, servidora de los pobres). Biskupi wyrażają w niej troskę o sytuację spowodowaną kryzysem ekonomicznym, społecznym i moralnym, jaki dotyka hiszpańskie społeczeństwo.

Jednocześnie wskazują na szereg elementów, które mogą pomóc w budowaniu lepszej przyszłości.

„Jako pasterze Kościoła chcemy podzielić się z wiernymi i z tymi, którzy zechcą nas wysłuchać, naszymi niepokojami wobec trudnej sytuacji, w jakiej żyjemy, a która dotyka tak wielu. Pewne dane napawają nadzieją i wskazują, że kryzys powoli mija. Jednak dopóki poprawa wskaźników makroekonomicznych nie stanie się efektywna w życiu najbardziej potrzebujących, nie możemy stać bezczynnie” – czytamy w instrukcji.

W pierwszej części dokumentu biskupi analizują aktualną sytuację społeczną i jej przyczyny. Kryzys doprowadził do pogłębiania się nierówności społecznych i pojawienia się nowych form ubóstwa, jak m. in. emigracja. Stanowczo potępiają korupcję oraz kult pieniądza i zysku za wszelką cenę. W drugiej części instrukcji biskupi przypominają katolicką naukę społeczną oraz proponują kilka elementów, które mogą pomóc w odnowie ekonomicznej, społecznej i moralnej. Są to m. in.: integralny rozwój osoby, obrona życia i rodziny jako podstawowych dóbr społecznych, promowanie ekonomii nie wykluczającej, ale opartej na komunii i wspólnocie.

Za zakończenie biskupi dziękują organizacjom kościelnym za troskę o najbardziej dotkniętych kryzysem ekonomicznym. „Prosimy was o nie szczędzenie wysiłku, by pokonać tę sytuację i utrzymać żywą nadzieję” – czytamy w instrukcji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9