Diecezja potrzebuje nowych księży. Bezrobocie grozić im raczej nie będzie. O wyborze powołania i modlitwie za tych, którzy je rozeznają, z ks. dr. Piotrem Skibą, nowym diecezjalnym duszpasterzem powołań, rozmawia ks. Wojciech Parfianowicz.
Co zatem powinien zrobić ktoś, kto słyszy w sercu głos powołania?
Fundamentem jest modlitwa. Sprzyja jej cisza. Młodym dziś trudno w nią wejść, bo wiele rzeczy pochłania ich czas i uwagę, jak komputer czy komórka. Ale to właśnie w ciszy można usłyszeć głos Boga. Dlatego dobrym sposobem jest np. adoracja Najświętszego Sakramentu. Warto też porozmawiać z zaufanym człowiekiem, np. z katechetą albo księdzem, który sam przechodził kiedyś przez rozeznawanie powołania i może podzielić się doświadczeniem.
A jaką ofertę dla powołanych ma samo seminarium?
Dwa razy w roku, w ferie zimowe i w Adwencie, prowadzimy rekolekcje dla młodzieży męskiej. Tematyka spotkań nie zawsze jest stricte powołaniowa, jednak pomaga w pogłębieniu życia duchowego. W tym roku w lipcu planujemy rekolekcje typowo powołaniowe w górach. Już teraz zapraszam na nie wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy czują, że być może Pan Bóg powołuje ich do kapłaństwa. Takie rekolekcje to dobra okazja, aby w ciszy i spokoju spotkać się z Bogiem, rówieśnikami, którzy mają podobne pragnienia, a także z klerykami. Jako duszpasterz powołań jestem otwarty na każdego, kto chciałby porozmawiać o swojej przyszłości. Można do mnie zadzwonić, napisać e-maila, umówić się na spotkanie w seminarium. Sam pamiętam, ile mi dały takie indywidualne kontakty, kiedy ja szukałem drogi.
Do seminarium już niedługo zaczną się zgłaszać kandydaci. Czy będzie ich wystarczająco wielu?
Tego nie wiemy. Proszę wszystkich o modlitwę o powołania i za powołanych. Można się modlić indywidualnie, we wspólnocie, podczas czwartkowych adoracji w parafiach, dołączając intencję do modlitwy wiernych podczas Mszy św. i na wiele innych sposobów. Proszę też o ofiarowanie postu, albo jakiegoś cierpienia w tej intencji. Dziękuję wszystkim, którzy pamiętają o powołaniach, a szczególnie Rodzinie Przyjaciół Seminarium Koszalińskiego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.