Wraz z przyjściem wiosny jezuickie Centrum Arrupe oraz Wydawnictwo Rhetos rozpoczęły Kampanię Edukacyjną Przeciw Narzekaniu. O wychowaniu do postawy pełnej wdzięczności mówili na spotkaniu inicjującym kampanię w Europejskim Centrum Komunikacji i Kultury w Warszawie-Falenicy satyryk i pisarz Marcin Wolski, dziennikarka TVP Elżbieta Ruman i ojciec Wojciech Żmudziński SJ, dyrektor Centrum Arrupe.
Pomysłodawcy i organizatorzy przygotowali z tej okazji książeczkę z bajką Janiny Gillowej zatytułowaną "Kuma Biada", teatrzyk lalek, pomysł na lekcję i wiele innych form zniechęcania do biadolenia oraz promowania pogodnej postawy w podejściu do świata. Do tej pory bajkę wystawiły dziewczęta z trójmiejskich domów dziecka, z poprawczaka w Warszawie-Falenicy i uczniowie jednego z warszawskich liceów.
Bajka jest tak pomyślana, by oddziaływała zarówno na dzieci jak i na tych, którzy ją czytają lub odgrywają przed najmłodszą publicznością. Przez całą wiosnę i lato 2015 nauczyciele oraz rodzice będą mogli włączyć się w kampanię poprzez czytanie najmłodszym dzieciom bajki KUMA BIADA, która po raz pierwszy ukazała się tuż po wojnie, w 1946 roku, i do dziś nie straciła swojej aktualności. Centrum Arrupe zaplanowało także spotkania z nauczycielami w szkołach i przedszkolach w województwach mazowieckim, pomorskim oraz podlaskim.
Istnieje również możliwość wypożyczenia szkole zestawu kukiełek, sceny z ruchomym tłem do przedstawienia oraz ścieżki dźwiękowej. Każdy uczeń może wcielić się w jedną z bajkowych postaci, a każda szkoła ma z pewnością niejednego nauczyciela potrafiącego takie niemal gotowe już przedstawienie przygotować profesjonalnie i bez biadolenia. Centrum Arrupe, które jest niepubliczną placówką doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym, proponuje w tym roku wychowanie dzieci, młodzieży i dorosłych poprzez wspólne opowiadanie budujących historii.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.