Franciszek o pladze współczesnego niewolnictwa

"Przede wszystkim musimy lepiej uświadomić sobie to nowe zło, które w globalnym świecie pragnie się ukryć, bo jest gorszące i «politycznie niepoprawne»".

Historyczne obalenie niewolnictwa jako struktury społecznej zawdzięczamy chrześcijańskiemu przesłaniu. Również dzisiaj walka z tym zjawiskiem jest inspirowana w wielu przypadkach wiarą w Chrystusa wyrażaną przez wielu ludzi naszych czasów. Mówił o tym Ojciec Święty spotykając się z uczestnikami rozpoczętej 17 kwietnia sesji plenarnej Papieskiej Akademii Nauk Społecznych.

Na wyraźnie życzenie Franciszka gremium to skupia się właśnie na kwestii współczesnego niewolnictwa, jego przyczyn i skutków społecznych oraz sposobów zwalczania tego zjawiska. Temat skonkretyzowano w tytule sesji: „Handel ludźmi – kwestie wykraczające poza uznanie za zbrodnię”. Papież nawiązał do tej sprawy, wskazując trudności, jakie napotyka walka ze współczesnym niewolnictwem:

„Niestety, w globalnym systemie gospodarczym zdominowanym przez zysk, rozwinęły się nowe formy niewolnictwa, w pewnym sensie gorsze i bardziej nieludzkie niż w przeszłości - mówił Ojciec Święty. - Dlatego dzisiaj jeszcze bardziej, idąc za odkupieńczym przesłaniem Pana, jesteśmy wezwani, by je potępiać i zwalczać. Przede wszystkim musimy lepiej uświadomić sobie to nowe zło, które w globalnym świecie pragnie się ukryć, bo jest gorszące i «politycznie niepoprawne». Nikt nie lubi przyznawać, że w jego mieście czy dzielnicy, w regionie czy kraju istnieją nowe formy niewolnictwa, a wiemy, że ta plaga dotyczy prawie wszystkich krajów. Musimy następnie piętnować ten straszliwy kataklizm wskazując na jego powagę. (...) Całe społeczeństwo jest wezwane do pogłębiania tej świadomości, zwłaszcza gdy chodzi o krajowe i międzynarodowe ustawodawstwo. Chodzi o postawienie handlarzy oraz ich wspólników przed wymiarem sprawiedliwości oraz spożytkowanie ich nieuczciwych zarobków na resocjalizację ofiar”.

Franciszek zaznaczył, że niestety często niewolnictwo jest kryte i wspierane przez te same służby, które powinny chronić obywateli przed przestępczością. Zachęcił zatem członków Papieskiej Akademii Nauk Społecznych do wypracowania w tych dziedzinach skutecznych rozwiązań, zarówno prawnych, jak i socjalnych. Szczególną troską powinno się otoczyć ofiary handlu ludźmi, wobec których należy dostosować normy prawne, na przykład związane z przyznawaniem azylu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11