"Przede wszystkim musimy lepiej uświadomić sobie to nowe zło, które w globalnym świecie pragnie się ukryć, bo jest gorszące i «politycznie niepoprawne»".
Historyczne obalenie niewolnictwa jako struktury społecznej zawdzięczamy chrześcijańskiemu przesłaniu. Również dzisiaj walka z tym zjawiskiem jest inspirowana w wielu przypadkach wiarą w Chrystusa wyrażaną przez wielu ludzi naszych czasów. Mówił o tym Ojciec Święty spotykając się z uczestnikami rozpoczętej 17 kwietnia sesji plenarnej Papieskiej Akademii Nauk Społecznych.
Na wyraźnie życzenie Franciszka gremium to skupia się właśnie na kwestii współczesnego niewolnictwa, jego przyczyn i skutków społecznych oraz sposobów zwalczania tego zjawiska. Temat skonkretyzowano w tytule sesji: „Handel ludźmi – kwestie wykraczające poza uznanie za zbrodnię”. Papież nawiązał do tej sprawy, wskazując trudności, jakie napotyka walka ze współczesnym niewolnictwem:
„Niestety, w globalnym systemie gospodarczym zdominowanym przez zysk, rozwinęły się nowe formy niewolnictwa, w pewnym sensie gorsze i bardziej nieludzkie niż w przeszłości - mówił Ojciec Święty. - Dlatego dzisiaj jeszcze bardziej, idąc za odkupieńczym przesłaniem Pana, jesteśmy wezwani, by je potępiać i zwalczać. Przede wszystkim musimy lepiej uświadomić sobie to nowe zło, które w globalnym świecie pragnie się ukryć, bo jest gorszące i «politycznie niepoprawne». Nikt nie lubi przyznawać, że w jego mieście czy dzielnicy, w regionie czy kraju istnieją nowe formy niewolnictwa, a wiemy, że ta plaga dotyczy prawie wszystkich krajów. Musimy następnie piętnować ten straszliwy kataklizm wskazując na jego powagę. (...) Całe społeczeństwo jest wezwane do pogłębiania tej świadomości, zwłaszcza gdy chodzi o krajowe i międzynarodowe ustawodawstwo. Chodzi o postawienie handlarzy oraz ich wspólników przed wymiarem sprawiedliwości oraz spożytkowanie ich nieuczciwych zarobków na resocjalizację ofiar”.
Franciszek zaznaczył, że niestety często niewolnictwo jest kryte i wspierane przez te same służby, które powinny chronić obywateli przed przestępczością. Zachęcił zatem członków Papieskiej Akademii Nauk Społecznych do wypracowania w tych dziedzinach skutecznych rozwiązań, zarówno prawnych, jak i socjalnych. Szczególną troską powinno się otoczyć ofiary handlu ludźmi, wobec których należy dostosować normy prawne, na przykład związane z przyznawaniem azylu.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.