O wymianie pomysłów, muzyce gospel dla Jana Pawła II i tym, dlaczego Pasja Młodych była testem, z ks. Arturem Sepiołą, dyrektorem Sekcji ds. Nowej Ewangelizacji gliwickiej kurii, rozmawia Mira Fiutak.
Mira Fiutak: Właśnie minęła 10. rocznica śmierci Jana Pawła II, mamy Niedzielę Miłosierdzia, a my rozmawiamy już o Dniu Papieskim w październiku. Skąd to przyspieszenie?
Ks. Artur Sepioło: Chcieliśmy, żeby już 2 kwietnia był pierwszym sygnałem dla wszystkich, którzy poruszeni są ideą myśli papieskiej i chcą podejmować różne działania w październiku. Takie, które miałyby tę myśl rozpropagować, dać powód do głębszej refleksji i podejmowania tego, co papież zawsze promował, czyli ewangelizacji, formowania młodzieży, kształtowania jej według modelu wymagania od siebie i wykorzystywania jej entuzjazmu dla życia Kościoła. Chodzi o to, żeby papieskie świętowanie było zachętą do rozwoju. Jeśli ktoś czuje się tym poruszony i ma już jakieś pomysły w ramach organizacji Dnia Papieskiego, to zachęcamy, żeby zgłaszał to do nas. Chcemy te wszystkie propozycje zebrać, skoordynować i w miarę możliwości wspierać. Inicjatywy można zgłaszać do naszej sekcji, ale przy organizacji Dnia Papieskiego współpracujemy ze Starostwem Powiatowym w Gliwicach, gdzie odpowiedzialna za to wydarzenie jest pani Magdalena Budny. Do kolejnej ważnej daty, rocznicy wizyty papieskiej w Gliwicach, czyli do 17 czerwca, chcemy zamknąć listę wszystkich tych wydarzeń.
Do kogo konkretnie kierujecie ten apel?
Zasięgiem obejmujemy nie tylko Gliwice, ale cały powiat gliwicki. A apel kierujemy do księży, którzy chcieliby w swoich parafiach coś zrobić, do grup teatralnych, zespołów muzycznych, różnych wspólnot, stowarzyszeń, animatorów życia społecznego i religijnego.
Co konkretnego przyniesie ta współpraca? Dlaczego chcecie zintegrować te oddolne działania?
Będziemy mogli wydać jeden afisz informujący o wszystkich wydarzeniach w całym powiecie. Organizatorzy poszczególnych wydarzeń mają szerszą reklamę, a odbiorcy wszystkie propozycje zebrane w jednym miejscu. Taka współpraca daje też możliwość zorganizowania jednego ciekawego wydarzenia w kilku miejscach. Na przykład ktoś zaprasza gościa z ciekawym wykładem, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby odwiedził też inne miejsca. Jakiś amatorski zespół przygotowuje dobry spektakl teatralny, my umożliwiamy pokazanie go w jeszcze kilku miejscowościach. Chodzi o koordynację, która daje możliwość wypromowania dobrych pomysłów na szerszą skalę. A jednocześnie o zebranie tych wszystkich ludzi, którzy chcą coś zrobić i mogą się wzajemnie w tym wspierać. Ktoś ma pomysł, ale do realizacji czegoś mu brakuje, nie wie, jak się to tego zabrać, a inni mają już podobne doświadczenia. Chodzi o uzupełnianie się i wzajemne wspieranie w tych inicjatywach lokalnych.
Oprócz tych lokalnych, XV Dzień Papieski będzie miał jedno główne wydarzenie.
Tak, w Gliwicach odbędą się warsztaty gospel poprowadzone przez zespół Trzecia Godzina Dnia. Zakończone dwoma wydarzeniami – 10 października występem zespołu w Gliwickim Teatrze Muzycznym, a następnego dnia w kościele koncertem finałowym chóru gospel złożonego z uczestników warsztatów, z którymi zaśpiewają muzycy z TGD.
Dlaczego proponujecie warsztaty muzyczne?
Okazało się, że jest bardzo duże zainteresowanie śpiewaniem. A warsztaty są formą, która młodzieży bardzo odpowiada. Pokazała to Pasja Młodych, która była pewnego rodzaju testem. Podobnie jak pokazują to Rekolekcje Pasji, które organizuje latem ks. Adam Koppel, wykorzystujące również formę warsztatów.•
Drzwi otwarte
Wszystkie inicjatywy związane z XV Dniem Papieskim, który odbędzie się 11 października, można zgłaszać do Sekcji ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Gliwicach tel.: 32/ 270 58 30, 781 291 295, e-mail: j.zalewska.sne@gmail.com. Natomiast na dwudniowe warsztaty muzyczne pod kierunkiem Piotra Nazaruka (koszt: 45 zł) można się zapisywać od 13 kwietnia w Młodzieżowym Domu Kultury w Gliwicach (ul. Barlickiego 3), tel. 32/ 232 69 54.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.