Abp Nossol o pojednaniu polsko-niemieckim

„Unia Europejska jest darem z nieba” – powiedział w Würzburgu abp Alfons Nossol. Podczas rekolekcji w tamtejszym seminarium duchownym emerytowany ordynariusz opolski przedstawił dynamikę pojednania polsko-niemieckiego i podkreślił szczególny wkład chrześcijan w dzisiejsze dobre stosunki między Polską a Niemcami.

Abp Nossol zaznaczył, że fundamentem wszystkich prowadzących do pokoju i pojednania działań jest Ewangelia. Przypomniał list biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 r., w którym padło słynne zdanie „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Szczególnie zapamiętał Mszę pojednania w Krzyżowej, którą odprawił 12 listopada 1989 r. w obecności kanclerza Kohla i premiera Mazowieckiego. Zdaniem arcybiskupa do takiego pojednania mogło dojść, bo wcześniej zostały postawione odważne kroki: w latach 60. ewangelik Lothar Kreyssig i katolik Günter Särchen założyli Akcję Znaku Pokuty, niemieccy protestanci opublikowali „Memorandum wschodnie”, a następnie powstało Memorandum Bensberskie, podpisane m.in. przez ówczesnego profesora teologii ks. Josefa Ratzingera.

Z tej perspektywy dzisiaj „Unia Europejska jest darem z nieba“ – mówił abp Nossol dodając, że można różnie się do tego politycznego projektu odnieść, ale „jedność Europy jako jedność ducha jest najlepszą odtrutką na narodowe i etniczne ograniczenia”. Powołując się na Jana Pawła II powiedział, że „patriotyzm musi zawsze przybierać postawę miłości, a nie nienawiści”. Według abp Nossola szczególną rolę w pojednaniu pełnią Ślązacy: „Nosimy w sobie wpływy czesko-morawskie i polsko-niemieckie. Być innym nie oznacza u nas być obcym” – stwierdził pochodzący ze Śląska Opolskiego duchowny.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9