Ameryka Łacińska: uroczyste obchody Niedzieli Palmowej

W wielu krajach obchody Niedzieli Palmowej rozpoczęły tydzień szczególnych praktyk pokutnych, procesji i innych ceremonii paraliturgicznych.

W Ameryce Łacińskiej Wielki Post ma bardzo barwną oraz charakterystyczną dla tamtejszej kultury i tradycji oprawę. W wielu krajach obchody Niedzieli Palmowej rozpoczęły tydzień szczególnych praktyk pokutnych, procesji i innych ceremonii paraliturgicznych. Był to też czas upominania się przez pasterzy Kościoła o poszanowanie sprawiedliwości, praw człowieka czy wartości życia.

W Salwadorze prawie w każdej parafii zorganizowano tego dnia specjalne procesje, które były pełne kolorów i radości, czym różniły się od przygotowywanych na Wielki Czwartek i Wielki Piątek procesji pokutnych. Uczestnicy przemarszu nieśli specjalnie gałązki palm kokosow Borriquita ych, przystrojone wielobarwnymi kwiatami.

Natomiast w stolicy Gwatemali odbyła się procesja ulicami starego miasta z figurą „Jezusa z Borriquita”. Rzeźbie towarzyszyły wizerunki dwunastu apostołów, a na całej trasie przejścia procesji, w rytm specjalnie wykonywanej muzyki, układano gałązki drzew i odpalano petardy.

W Montevideo procesji Niedzieli Palmowej ulicami starego miasta przewodniczył kard. Daniel Fernando Sturla Berhouet SDB. „Musimy być dobrymi przyjaciółmi, którzy wytrwają w dobrym i w złym, towarzysząc Jezusowi Chrystusowi także w trudnych momentach tego tygodnia, by móc celebrować z Nim Paschę i Jego Zmartwychwstanie” – powiedział ordynariusz stolicy Urugwaju.

Honduraski kardynał Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga SDB wezwał podczas ceremonii w Tegucigalpie do powstrzymania przemocy i do wspólnego budowania sprawiedliwości i solidarności z najbardziej potrzebującymi. „Prośmy, by Jezus przybył do naszego Hondurasu, do naszych rodzin, a w ten sposób skończy się przemoc i śmierć, zabójstwa, wymuszenia i handel narkotykami” – apelował ordynariusz stolicy tego kraju.

Z kolei arcybiskup Caracas wezwał wszystkich Wenezuelczyków do jednoznaczności w kwestiach ochrony życia i poszanowania praw człowieka. „Musimy pracować na rzecz pokoju i powstrzymania przemocy. Do tego trzeba mieć wiarę i serce. Katolik musi być gotowy do przebaczenia i pomocy bliźniemu, a nie do tego, by do niego strzelać, gdy na niego źle spojrzy. Musimy być konsekwentni w kwestiach poszanowania życia” – mówił kard. Jorge Liberato Urosa Savino. Dodał, że trzeba kochać swoją rodzinę, by była ona miejscem pełnego miłości spotkania, i to zawsze, a nie tylko w okresie Wielkiego Tygodnia.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11