Noc konfesjonałów: 119 kościołów w 72 miastach

- Chcemy dotrzeć do osób przebywających na pograniczu wiary i niewiary - powiedział KAI ks. dr Grzegorz Adamski, koordynator Nocy Konfesjonałów. Wraz z początkiem Wielkiego Tygodnia rozpoczyna się kolejna edycji tej ogólnopolskiej akcji społecznej, zapoczątkowanej 6 lat temu w Szczecinie. W tym roku nocna spowiedź odbędzie się w 119 kościołach na terenie wszystkich polskich diecezji.

Noc konfesjonałów to społeczna akcja, która od 6 lat organizowana jest podczas Wielkiego Tygodnia, najczęściej w nocy z piątku na sobotę. Nocnym spowiedziom towarzyszą modlitwy, czuwania, adoracje i nauki pomagające w przygotowaniu do sakramentu spowiedzi.

W związku z przypadającą w tym okresie 10. rocznicą śmierci św. Jana Pawła II, organizatorzy proponują rozpoczynanie akcji o godz. 21.37. Pierwsza edycja Nocy konfesjonałów powstała bowiem by upamiętnić papieża.
Cel Nocy Konfesjonałów to dotarcie do osób przebywających na pograniczu wiary i niewiary. - Chcemy dotrzeć do osób, które dały się ponieść wirowi pracy, pogoni za dobrami oferowanymi przez współczesne czasy – w konsekwencji oddalając się od wspólnoty Kościoła - mówi ks. dr Grzegorz Adamski, koordynator Nocy Konfesjonałów.

Akcja cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, szczególnie ze strony ludzi świeckich, a w tej grupie zwłaszcza wśród ludzi młodych, w przedziale 16-35 lat. - Bardzo często księża w swoich parafiach organizują tą akcję widząc potrzebę wypływającą ze strony wiernych - mówi ks. Adamski. Jak dodaje, "ludzie coraz częściej są zabiegani i skupieni na sprawach związanych z przygotowaniem materialnym świąt, w ostatniej chwili zauważają, że nie załatwili jeszcze spraw duchowych". Właśnie wtedy szukają spowiedników.

Noc Konfesjonałów w szczególny sposób jest odpowiedzią na potrzeby związane z migracją. - Na święta przybywa wielu naszych rodaków z emigracji, z państw, w których pracują. Wracają na kilka dni do domów i chcą skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Ta akcja jest właśnie odpowiedzią na to zapotrzebowanie - informuje ks. Adamski.

Noc Konfesjonałów to nie tylko spowiedzi ale także wcześniej poprzedzające ją działania marketingowe w przestrzeni publicznej. Kilka dni przed świętami pojawiają się plakaty, komunikaty informujące i przypominające o duchowym wymiarze świąt. Organizatorzy chcą w ten sposób przypomnieć ludziom, że święta to nie tylko zakupy, odświętne stroje czy szczególne pokarmy, ale przede wszystkim przestrzeń duchowa. - Ta akcja w przestrzeni publicznej jest skierowana do ludzi, którzy zapomnieli o tym wymiarze lub oddalili się od Kościoła. Także przed świętami rozdajemy w największych centrach handlowych kilka tysięcy rachunków sumienia. Młodzież i wolontariusze rozdają je tym, którzy robią zakupy, zachęcając w ten sposób do wzięcia udziału w świątecznej spowiedzi - mówi kapłan. Informacja o tym, jak przygotować się do spowiedzi, znajduje się także na stronie internetowej wydarzenia.

Podczas ubiegłorocznej wizyty polskich biskupów w Watykanie, zadowolenie z cieszącej się coraz większym zainteresowaniem wielkopostnej akcji wyraził sam papież Franciszek. Z inicjatywy papieża w diecezjach całego świata odbyła się podobna akcja o nazwie „24 godziny dla Pana” polegająca na całodobowej adoracji i czuwaniu w konfesjonałach.

Ks. Adamski dodaje, że Noc Konfesjonałów to także odpowiedź na zachętę Przewodniczącego KEP, w związku z bieżącym programem roku duszpasterskiego, na poszukiwanie nowych form towarzyszenia ludziom w nawracaniu się.

W tym roku Noc konfesjonałów odbędzie się w 119 kościołach w 72 miejscowościach, na terenie wszystkich polskich diecezji. Akcja najczęściej organizowana jest w nocy z piątku na sobotę, ale w zależności od poszczególnych kościołów, z nocnej spowiedzi będzie można także skorzystać także w inne dni Wielkiego Tygodnia.

Lista kościołów biorących udział w akcji znajduje się na stronie www.nockonfesjonalow.pl

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Janusz
  31.03.2015 06:35
  Czy jest sens robić z Kościoła Tesco?! Współczuje księżom, co po takim maratonie będę musieli chwalić Pana w poranek wielkanocny - z klejącymi się oczami i chwiejącą od niewyspania głową.
 • Napoleon
  31.03.2015 21:45
  Świetna akcja. W zeszłym roku brałem udział i jeszcze w życiu nie widziałem takich kolejek do konfesjonału. Ponadto Kościół wypełniony czuwającymi. Czuć obecność Przebaczającego i widać ją w oczach osób, które właśnie się wyspowiadały :)
 • pytek
  01.04.2015 09:45
  "W tym roku nocna spowiedź odbędzie się w 119 kościołach na terenie wszystkich polskich diecezji."
  No chyba nie we wszystkich - brakuje diecezji tarnowskiej, przemyskiej, koszalińskiej, gnieźnieńskiej, siedleckiej , itd.

  Może bardziej potrzebny byłby "Wieczór konfesjonałów" ze spowiedzią do godz.24.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11