Podczas Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w rzymskim Koloseum pod przewodnictwem papieża Franciszka zabrzmią słowa m.in. prośby o przebaczenie za nadużycia wobec dzieci; tekst rozważań towarzyszących nabożeństwu napisał włoski biskup Renato Corti.
Teksty Drogi Krzyżowej ogłosił Watykan.
Rozważania przy X stacji poświęcone będą upokorzeniom i naruszaniu godności człowieka. Pojawia się refleksja na temat "straszliwych sytuacji", wśród których wymieniono handel ludźmi, los dzieci-żołnierzy, niewolniczą pracę. Następnie autor, emerytowany biskup Novary, mówi o "dzieciach i nastolatkach okradzionych z samych siebie, zranionych w swej intymności, barbarzyńsko sprofanowanych", co jest odniesieniem do skandalu pedofilii.
Dalej pada "pokorna prośba o przebaczenie" kierowana do tych, którzy doznają takiej "zniewagi". Fragment ten kończy modlitwa o "obudzenie sumień tych, którzy zasłonili niebo w życiu innych ludzi".
Podczas Drogi Krzyżowej 3 kwietnia pojawi się też następujące pytanie: "Kiedy zostanie zniesiona kara śmierci wciąż stosowana w wielu krajach? Kiedy zostanie wykreślona wszelka forma tortur?".
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.