Aktualność encykliki Evangelium vitae

W 20. rocznicę encykliki św. Jana Pawła II Evangelium vitae Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych zorganizowała w Rzymie specjalne sympozjum.

Papież Franciszek życzy, by ta inicjatywa, pogłębiając aspekty naukowe, antropologiczne i etyczne, wzbudziła odnowione zaangażowanie „w szerzenie kultury życia”. Czytamy o tym w przesłaniu, które w jego imieniu do uczestników rzymskiego spotkania skierował watykański sekretarz stanu. Ojciec Święty – pisze kard. Pietro Parolin – wyraża „uznanie tym wszystkim, którzy codziennie, mimo wielu trudności, dają świadectwo wierności Ewangelii życia”.

List na sympozjum o encyklice Evangelium vitae wystosował też przebywający jeszcze na leczeniu w Polsce abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych. Mówi pracujący w tej dykasterii ks. Dariusz Giers.

„Głównym celem spotkania jest potwierdzenie aktualności nauczania św. Jana Pawła II. Ksiądz arcybiskup w swoim przesłaniu do uczestników sympozjum stwierdził, że nauczanie to nie straciło nic na swojej aktualności, tym bardziej na swojej wewnętrznej mocy i pięknie. To nauczanie jest potwierdzone, rozwijane przez Papieża Franciszka. W ostatnim swoim przemówieniu do Papieskiej Akademii Pro Vita powtórzył on dokładnie apel św. Jana Pawła II: «Szanuj, broń, kochaj, służ życiu. Tylko na tej drodze znajdziesz sprawiedliwość, rozwój, prawdziwą wolność, pokój i szczęście». Ksiądz arcybiskup podkreślił, że zasadniczą misją Rady, którą kieruje, jest obrona życia. Ta misja dotyczy również całego Kościoła, dlatego zaprosiliśmy przedstawicieli różnych dykasterii Kurii Rzymskiej i instytucji świeckich zaangażowanych w promocję i ochronę życia. Św. Jan Paweł II o wszystkich, którzy włączają się w tę służbę życiu, mówił: «Jesteście sługami życia, macie być zawsze i wszędzie sługami życia». Sługami życia są też rodzice. Troszczyć się o życie, to podstawowe zadanie rodziny. Sympozjum stanie się również, i to jest nasza nadzieja, bardzo użyteczne dla prac przyszłego Synodu Biskupów na temat rodziny. Św. Jan Paweł II tak pięknie mówił o sobie, że jest Papieżem życia i odpowiedzialnego rodzicielstwa” – powiedział ks. Giers.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9