Pojednanie Kościołów przyspieszy pokój

Budowanie jednego, prawosławnego Kościoła na Ukrainie ułatwi porozumienie i pojednanie.

Uczestniczący w modlitwie o pokój na Ukrainie prawosławny metropolita ługański i starobielski Afanansij (Jaworski) z Patriarchatu Kijowskiego opowiedział o sytuacji jego diecezji, położonej na terenach obwodu ługańskiego, od wiosny 2014 r. kontrolowanych przez separatystów z Ługańskiej Republiki Ludowej. W maju 2014 r. zakazano mu sprawowania liturgii w jego katedrze pw. Trójcy Świętej. Później był zastraszany przez kozaków, którzy nawet upozorowali jego egzekucję, aby zmusić go do opuszczenia Ługańska.

Ponieważ w mieście toczyły się walki, decyzją bpa Afanasija budynki kurii diecezjalnej oraz podziemia świątyni zostały zamienione na schron dla ludności cywilnej. Latem znalazło tam schronienia blisko sto osób. W czerwcu 2014 r. został wywieziony poza teren diecezji z zakazem pojawienia się tam kiedykolwiek. W podobny sposób zostali potraktowani duchowni katoliccy, zarówno obrządku łacińskiego, jak i wschodniego, którym zakazano pobytu w Ługańsku. W mieście pozostał jedynie sekretarz biskupa, o. Anatolij, który w czasach sowieckich był dyrektorem szkoły średniej w Ługańsku i miejscowa ludność wstawiła się za nim.

Niedawno władze Ługańskiej Republiki zezwoliły mu, aby o. Anatolij sprawował liturgię w jednej ze świątyń, należących do Patriarchatu Kijowskiego.  Spośród zarejestrowanych w obwodzie ługańskim 20 parafii Patriarchatu Kijowskiego na terenach kontrolowanych przez separatystów nie pozostała ani jedna. Obecnie ośmiu duchownych z tego Kościoła działa jedynie w południowych, rolniczych obszarach obwodu ługańskiego, kontrolowanych przez armię ukraińską. Służą jako kapelani zarówno żołnierzom, jak i miejscowej ludności. Biskup urzęduje w Siwierodoniecku, tymczasowym centrum obwodu ługańskiego.

Bp Afanasij podkreśla, że ważnym elementem konfliktu we Wschodniej Ukrainie są różnice wyznaniowe, dlatego Kościoły powinny prowadzić dialog między sobą. Gdy wierni zobaczą, przekonywał,  że pasterze z Patriarchatu Kijowskiego i Patriarchatu Moskiewskiego potrafią między sobą rozmawiać, wtedy i o znalezienie pokojowych rozwiązań będzie łatwiej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| UKRAINA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • katolik
  24.03.2015 17:48
  "Zobaczyłam znowu nowy i dziwny Kościół, który oni próbowali zbudować. Nie było w nim nic świętego... Ludzie miesili chleb w krypcie poniżej... ale on nie podnosił się, ani oni nie otrzymywali Ciała Naszego Pana, ale tylko chleb. Ci, którzy byli w błędzie przez nich niezawinionym i którzy pobożnie i płomiennie pragnęli Ciała Jezusa otrzymywali pocieszenie duchowe, ale nie działo się to przez przyjmowanie Komunii. Wtedy mój Przewodnik (Jezus) powiedział: TO JEST BABEL".
  Anna Katarzyna Emmerich
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9