Bez miłosierdzia nie ma sprawiedliwości

Komentując czytania liturgiczne, oraz nawiązując do jednego z fragmentów Ewangelii podczas dzisiejszej porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty papież skupił się nad postaciami trzech kobiet oraz trzech sędziów i zauważył, że ludzie często doświadczają dziś osądu pozbawionego miłosierdzia.

Trzy kobiety wspominane przez papieża to niewinna Zuzanna, o której mówi pierwsze dzisiejsze czytanie (Dn 13,41-62), następnie kobieta pochwycona na cudzołóstwie, dla której uczeni w Piśmie i faryzeusze żądają kary śmierci (J 8,1-11) oraz uboga wdowa domagająca się sprawiedliwości (Łk 18, 1-8). Franciszek zauważył, że według niektórych Ojców Kościoła wszystkie trzy są alegorycznym wyobrażeniem Kościoła: Kościoła świętego, grzesznego, i potrzebującego pomocy. Natomiast trzej sędziowie są źli, zdemoralizowani.

Mówiąc o uczonych w Piśmie i faryzeuszach, domagających się egzekucji cudzołożnicy Ojciec Święty podkreślił, że ich serca były zdemoralizowane surowością, czuli się czystymi, bo przestrzegali litery prawa, ale nie byli święci, gdyż surowość tego typu może się rozwijać jedynie wówczas, gdy dana osoba prowadzi podwójne, obłudne życie. „Ci, którzy surowo osądzają Kościół prowadzą podwójne życie. Z taką surowością nie da się nawet oddychać” - stwierdził papież.

Z kolei Franciszek poświęcił uwagę dwóm starym sędziom szantażującym Zuzannę, aby się im oddała, lecz ona się opierała. Zauważył, że ich serca były zdemoralizowane przez pożądliwość, która z czasem stawała się coraz straszliwsza, coraz gorsza. Wreszcie przypomniał sędziego, którego uboga wdowa prosiła o wymierzenie sprawiedliwości. Ów sędzia Boga się nie bał i nie liczył się z ludźmi, oni go nie obchodzili, myślał tylko o sobie. Był aferzystą, który na sądzeniu zbijał fortunę. Był zdemoralizowany pieniądzmi, prestiżem. „Ci sędziowie – aferzysta, przewrotni, rygoryści nie wiedzieli co to jest miłosierdzie” - zauważył Ojciec Święty.

„Demoralizacja odwodziła ich od zrozumienia miłosierdzia, bycia miłosiernymi. A Biblia nam mówi, że właśnie w miłosierdziu mieści się słuszny osąd. Zaś trzy kobiety - święta, grzeszna i potrzebująca będące alegorycznym wyobrażeniem Kościoła - cierpią z powodu tego braku miłosierdzia. Także dzisiaj lud Boży, gdy napotyka na takich sędziów, cierpi z powodu osądu bez miłosierdzia, zarówno w życiu cywilnym, jak i kościelnym. A gdzie nie ma miłosierdzia, tam nie ma też sprawiedliwości. Kiedy lud Boży dobrowolnie przychodzi prosząc o przebaczenie, aby być osądzonym jakże często znajduje jednego z tych sędziów” - powiedział papież. Dodał, że znajduje przewrotnych, usiłujących go wykorzystać, nie dających tlenu duszy, nie dających nadziei, znajduje rygorystów, surowo krających w ludziach skruszonych, to co sami skrywają w swej duszy. To jeden z najcięższych grzechów - zaznaczył Franciszek.

Na zakończenie Ojciec Święty uznał za jedne z najpiękniejszych słowa dzisiejszej Ewangelii: „Nikt cię nie potępił?” - „Nikt, Panie! Rzekł do niej Jezus: I Ja ciebie nie potępiam” - jedno z najpiękniejszych, gdyż pełne są miłosierdzia - zaznaczył papież.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • _jasiek
  24.03.2015 09:51
  _jasiek
  Żeby jednak nie wyciągnięto błędnych wniosków, kapłan spowiednik, nawet niezbyt ciekawy jako człowiek, ma moc odpuszczania (lub zatrzymania) grzechów na mocy swoich święceń i uprawnienia do słuchania spowiedzi nadanego mu przez jego biskupa. Ponadto nie histeryzowałbym, gdy ksiądz ponad moje poczucie winy za bardzo mnie zruga, jako człowiek grzeszny mam za co ofiarować doznaną przykrość. W końcu wierzymy, że taki ksiądz działając In Persona Christi ma stosowne łaski stanu i niezbędną asystencję Ducha Świętego (Tego Prawdziwego a nie z wyobrażeń zielonoświątkowców). Liczę, że księża niewierzący nie fatygują się do konfesjonałów.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9