Chcą eutanazji, bo umierają w bólu i osamotnieniu

We Francji umiera się w złych warunkach, w bólu, osamotnieniu, w szpitalu. Dlatego tak wielu Francuzów opowiada się za eutanazją.

Jest to dla nich jedyne rozwiązanie – tak abp Pierre d’Ornellas, odpowiedzialny w episkopacie Francji za kwestie bioetyczne, skomentował przyjęcie przez niższą izbę parlamentu ustawy o końcu życia. Przyzwala ona na pewne formy eutanazji. Za ustawą opowiedziała się zdecydowana większość parlamentarzystów. Zdaniem abp. d’Ornellasa wynik głosowania jest efektem wieloletnich zaniedbań na polu terapii paliatywnej.

Przedstawiciel francuskiego episkopatu jest również zaniepokojony językiem samej ustawy. Zobowiązuje ona bowiem do głębokiego znieczulenia, jeśli pacjent sobie tego zażyczy. Lekarz nie ma już żadnego pola manewru – mówi abp d’Ornellas.

„Odtąd stałe i głębokie znieczulenie ma być prawem – stwierdził francuski hierarcha. – Lekarz nie ma na to żadnego wpływu. Nie może szukać lepszego rozwiązania, skonsultować się z innymi lekarzami. Lekarzowi narzucono obowiązek. Nie wiem, jak to będzie wyglądało w praktyce, ale na pewno naruszy relacje wzajemnego zaufania między lekarzem a pacjentem. Jeśli lekarz zechciałby szukać innego, lepszego rozwiązania, można go zaskarżyć i zostanie ukarany”.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • jesienna
  21.03.2015 11:19
  jesienna
  Trwałe i głębokie znieczulenie eutanazją nie jest (tylko działaniem mającym zapobiec bólowi nie do zniesienia, który czasem towarzyszy umieraniu), czemu się miesza te dwie sprawy!
 • jesienna
  21.03.2015 11:29
  jesienna
  "Przedstawiciel francuskiego episkopatu jest również zaniepokojony językiem samej ustawy. Zobowiązuje ona bowiem do głębokiego znieczulenia, jeśli Pacjent sobie tego pacjent sobie tego zażyczy".

  Lekarz ma decydować o tym czy pacjent ma cierpieć czy nie i jak bardzo? W sytuacj gdy żadne srodki przeciwbólowe nie mogą mu już zaszkodzic bo umiera?

  Co w tym nie właściwego gdy pacjent ma prawo do radykalnego znieczulenia?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11