Nawiązujmy kontakty z ukraińskimi parafiami

"Zwracamy się do polskich parafii o nawiązanie bezpośrednich kontaktów z parafiami na Ukrainie: rzymsko- i greckokatolickimi. Niech partnerskie relacje między parafiami owocują wzajemnymi odwiedzinami i pomocą, według lokalnych możliwości - zaapelowali biskupi zgromadzeni na 368. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Ponadto piąta niedziela Wielkiego Postu 22 marca br., obchodzona będzie jako Ogólnopolski Dzień Modlitwy o Pokój na Ukrainie.

Biskupi przypominają, że kiedy my walczyliśmy o wolność, Europa nam pomagała. "Dziś – pomagając Ukrainie – mamy okazję choć w części spłacić ów dług" - czytamy w uchwale KEP. Wtedy partnerstwo parafii okazało się jedną z najlepszych form pomocy potrzebującym i dlatego może sprawdzić się i dziś.

Współpracę partnerską z parafiami z Ukrainy, polskie parafie mogą nawiązać zwracając się do bezpośrednio biskupów Kościoła łacińskiego oraz Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego lub do wydziałów duszpasterskich poszczególnych diecezji obu obrządków na Ukrainie. Poszczególne kurie biskupie na Ukrainie wyznaczą parafie, które będą utrzymywać bliźniacze kontakty z parafiami w Polsce.

W zależności od uzgodnień i lokalnych potrzeb pomoc może mieć charakter finansowy lub w postaci wysyłki lekarstw i innych niezbędnych środków. W przyszłości warto, aby zostały nawiązane bezpośrednie kontakty międzyludzkie, np. poprzez wizyty w zaprzyjaźnionych parafiach na Ukrainie, zapraszanie rodzin, dzieci i młodzieży na święta czy wakacje. Przykładem udanej inicjatywy jest akcja Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie pod nazwą „Polska gościnność”. Dzięki niej od 2014 r. zapraszane są do Polski rodziny z terenów Ukrainy dotkniętych działaniami wojennymi. Jak dotąd z takiej formy pomocy skorzystało ok. 110 rodzin, w tym ponad 60 dzieci. Akcja wciąż trwa.

W celu nawiązania kontaktów publikujemy adresy mailowe diecezji Kościoła Rzymskokatolickiego na Ukrainie i Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego:

Kościół Rzymskokatolicki na Ukrainie:

Archidiecezja Lwowska: secretariat@diocese-lviv.org

Diecezja Odeska-Symferopolska:

Odessa: curia.odessa@gmail.com

Symferopol: jpylomi@gmail.com

Diecezja Kijowsko-Żytomierska: kanclerkzd@ukr.net

Diecezja Charkowsko-Zaporoska: kharkovkuria@gmail.com

Diecezja Łucka: luceoria@hotmail.com

Diecezja Kamieniecko-Podolska: curiapodole@gmail.com

Diecezja Mukaczewska: mrkp.titkar@gmail.com


Ukraiński Kościół Greckokatolicki

Archieparchia Kijowska: ooleh.sekretar@gmail.com

Egzarchia Doniecka: dhe.kancler@gmail.com

Egzarchia Łucka: bobesiuk@gmail.com

Eparchia Tarnopolsko-Zborowska: ugccternopil@yahoo.it

Eparchia Buczacka: buchacheparchy@ukr.net

Archieparchia Iwano-Frankowska: konsystorija@ukr.net

Eparchia Kołomyjsko-Czerniowiecka: percovych@ukr.net

Archieparchia Lwowska: cerkvalviv@ugcc.org.ua

Eparchia Stryjska: sekretariatstryj@gmail.com

Eparchia Samborsko-Drohobycka: curia@sde.org.ua

Eparchia Sokalsko-Żółkiewska: vkotkevych@gmail.com

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • ruski
  19.03.2015 19:34

  A dlaczego opuszczono kontakt do kurii biskupiej eparchii mukaczewskiej obrządku bizantyjsko-rusińskiego (Kościół sui iuris). Jest to katolicka diecezja obrządku wschodniego podlegająca bezpośrednio Stolicy Apostolskiej.

  Kuria eparchialna: eparchygc@utel.net.ua

 • wschodniak
  20.03.2015 12:54
  Ludzie! Skąd u Was tyle roszczeniowości i zawiści? W tym kraju toczy się wojna!! Dzieci codziennie tracą swoich kochanych ojców!! Nie jesteście w stanie się wznieść poziom wyżej? Życzę Wam, żebyście nigdy nie widzieli wojny na własne oczy...
 • adam
  08.04.2015 09:20
  A czy to, że ktoś się z kimś przepycha na Ukrainie, nie chcę oddać ziemi lub to, że Ukraińcy kilkadziesiąt lat temu mordowali Polaków oznacza, że mamy patrzeć bezczynnie na to nieszczęście? Że nie należy pomagać tym którzy teraz cierpią?
 • walek
  13.04.2015 21:17
  a czy tych wszystkich Kurii nie można pominąć i normalnie nawiązać współpracę z parafią jaką się chce?
  ks.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11