Mszą świętą w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach z udziałem władz Polski i Węgier rozpoczną się w sobotę, 21 marca br., o godz. 9.00 obchody tegorocznego Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.
Mszy św. z udziałem prezydentów Polski i Węgier przewodniczyć będzie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Obecni będą zaproszeni przez niego kapłani z Węgier. Liturgia odprawiana będzie w języku polskim, węgierskim i łacińskim.
Po Mszy św. o godz. 10.45 przed budynkiem Międzynarodowego Centrum Kongresowego nastąpi odsłonięcie pomnika Henryka Sławika i Józefa Antalla. Ślązak Henryk Sławik (1894-1944) i Węgier József Antall senior (1896-1974) podczas II wojny światowej wspólnie uratowali 5 tys. polskich Żydów.
W roku 1944 Henryk Sławik został aresztowany przez gestapo. 23 sierpnia 1944 roku został zamordowany w obozie koncentracyjnym w Mauthausen-Gusen. Antall senior - nazywany przez polskich uchodźców „Ojczulkiem Polaków” - zmarł w zapomnieniu 24 lipca 1974 r. w Budapeszcie. Jego syn, József Antall, był pierwszym premierem demokratycznych Węgier.
Sławik i Antall senior pośmiertnie otrzymali tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata nadawany przez instytut Yad Vashem.
Posłuchaj co o Dniu Przyjaźni Polsko-Węgierskiej sprawie mówi abp. Wiktor Skworc.
Posłuchaj też dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego katowickiej kurii, ks. Romana Chromego.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.