„Mówiono o dyrektorze, ponadczterdziestoletnim kanoniku kapituły archikatedralnej, a jednocześnie niestrudzonym badaczu języka staro-cerkiewno-słowiańskiego”. To tylko jedno ze zdań, z którymi musieli zmierzyć się uczestnicy 4. Poznańskiego Dyktanda Pokutnego.
Wydarzeniu towarzyszyło hasło „20 bezbłędnych”. Do rywalizacji przystąpili tym razem wyłącznie duchowni - księża i ojcowie zakonni. Tekst dyktanda nawiązywał w tym roku do 20. rocznicy powstania radia diecezjalnego w Poznaniu. Jego autorem jest ks. prof. Wiesław Przyczyna z Komisji Języka Religijnego Rady Języka Polskiego PAN.
Najlepiej z tekstem tegorocznego dyktanda poradził sobie ojciec Michał Osek, dominikanin z redakcji miesięcznika „W drodze”. W naszpikowanym trudnościami ortograficznymi tekście zrobił 6 błędów.
Jeśli ktoś chciałby samemu zmierzyć się przede wszystkim ze słownictwem religijnym oraz małymi i wielkimi literami, może to zrobić w każdej chwili. Dyktanda można posłuchać na stronie internetowej www.radioemaus.pl.
Tam też po godzinie 15 zostanie umieszczony tekst, z którym zmagali się uczestnicy rywalizacji.
Dyktando „20 bezbłędnych” zostało zorganizowane przez Komisję Języka Religijnego Rady Języka Polskiego PAN oraz Radio Emaus z Poznania.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.