Każde małżeństwo jest do uratowania

Krajowy duszpasterz Wspólnoty Trudnych Małżeństw SYCHAR ks. Paweł Dubowik jest tegorocznym gościem spotkań rejonowych księży, jakie odbywają się w dniach od 3 do 5 marca w diecezji ełckiej. Duchowny dzieli się doświadczeniami wieloletniej pracy z małżeństwami przeżywającymi trudności. Główną dewizą wspólnoty, którą kieruje, jest motto "Każde małżeństwo jest do uratowania".

Statystyki pokazują, że na ponad 190 tys. zawartych ślubów, w tym samym czasie przypada 65 tys. rozwodów. Ks. Dubowik, nakreślając skalę problemu współczesnej rodziny, zachęcał, aby pomnożyć te dane przez liczbę osób, czyli małżonków i dzieci.

Zdaniem prelegenta wiele problemów wynika z tego, że małżonkowie zapomnieli, gdzie mają szukać siły. - Zapomnieli, że mają szukać siły w Jezusie Chrystusie – wskazywał krajowy duszpasterz Wspólnoty Trudnych Małżeństw SYCHAR.

Ks. Dubowik przybliżył też księżom charyzmat wspólnoty Trudnych Małżeństw. Wspólnotę określa zdanie, że „każde małżeństwo jest do uratowania”. To sformułowanie budzi wiele kontrowersji. Zdaniem prelegenta „każdy człowiek, każdy małżonek ma szansę nawrócenia. Każdy człowiek ma szansę odkryć Jezusa, każdy człowiek może powrócić do swojej pierwotnej miłości, do dążenia drogą przykazań i tak samo może wrócić do małżeństwa. Owszem, ten proces nieraz jest bardzo długi i trudny”- przyznaje ks. Dubowik.

Duszpasterz Wspólnoty SYCHAR zauważa, że zmieniła się mentalność ludzi. „Starsze pokolenia wszystko, nawet urządzenia codziennego użytku starały się naprawiać, a tym bardziej relacje małżeńskie, czy międzyludzkie. Współczesny człowiek jest nawet zachęcany przez media do sięgania po nowe. Często terapie oparte są na odcinaniu się od tego, co stanowi problem. Problemy w małżeństwie muszą być rozwiązywane” – wyjaśniał ks. Dubowik.

Podczas spotkania był czas na dyskusje. Kapłani diecezji ełckiej przyznają, że rodzinom potrzebne są autentyczne świadectwa małżonków, rodzin, które są silne Bogiem, żyją łaskami płynącymi z sakramentu małżeństwa.

Biskup ełcki Jerzy Mazur na spotkaniu księży w Suwałkach zachęcał ich, aby nie tylko z otwartym sercem przyjmowali nauczanie, ale też poprzez służbę pomagali rodzinom, które przeżywają kryzys wartości.

Otwarte, czyli dla każdego chętnego, spotkanie z ks. Pawłem Dubowkiem odbędzie się dzisiaj po Mszy św. o godzinie 18.00 w parafii św. Tomasza w Ełku. Natomiast jutro ks. Dubowik spotka się z kapłanami w Orzyszu.

W diecezji ełckiej nie ma jeszcze formalnych spotkań Wspólnoty Trudnych Małżeństw Sychar, jednak już wiosną zostanie Ognisko sycharowe w Gołdapi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Maluczki
  04.03.2015 11:47
  Ksiądz Dubownik nie wie co to jest małżeństwo!
  Żadnego małżeństwa nie trzeba ratować, bo małżonkowie złączeni są węzłem miłości danej od Boga, która jest czysta i nigdy nie ustaje.
  Ratować trzeba spółki egzystencjalno-seksualne, bo te zawierane są z wyrachowania i dla seksu.
  Kiedy w końcu do duchownych dotrze i zrozumieją co to jest małżeństwo?
  Całkowita niewiedza co znaczy Szóste Przykazanie Boże!
  Czy tacy ludzie mogą wypełniać Wolę Ojca?
 • recormon
  04.03.2015 17:04
  "Szczególną formą miłości wobec dzisiejszej rodziny chrześcijańskiej jest przywrócenie jej zaufania do siebie samej, do własnego bogactwa natury i łaski."
  "Małżeństwo chrześcijańskie samo w sobie jest aktem liturgicznego uwielbienia Boga w Jezusie
  Chrystusie i w Kościele"
  JPII
 • agnostos
  05.03.2015 13:22
  agnostos
  Czy do uratowania były też te małżęństwo, gdzie kobieta zamiast uciekać została przy swoim oprawcy i przepłaciła to życiem? Takich kobiet w Polsce ginie rocznie ponad 100!!!
 • Adam
  06.03.2015 00:13
  Jak ex zalozyl/la druga rodzine to naiwnoscia jest czekanie, ze rozbije ta rodzine i wroci. Czasami trzeba pogodzic sie z faktami a nie sluchac ksiedza.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9