5 tys. chrześcijan ucieka przed dżihadystami

Do 262 osób wzrosła liczba chrześcijan porwanych w zeszłym tygodniu w Syrii przez bojówki Państwa Islamskiego. Chrześcijanie masowo uciekają przed islamistycznym terrorem.

Do 262 osób wzrosła  liczba chrześcijan porwanych w zeszłym tygodniu przez islamistów Państwa Islamskiego. Są to wierni kościoła Asyryjskiego, mieszkańcy 11 wiosek z północno-wschodniej Syrii opanowanej przez dżihadystów. Dane te zostały opublikowane przez Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka pod koniec zeszłego tygodnia.   

Tymczasem ponad 5 tysięcy chrześcijan, uciekając przez prześladowaniami i kolejnymi porwaniami, próbowało przekroczyć granicę z Turcją. Turcja jednak zamknęła granice przed uchodźcami, choć w sposób wolny granicę przekraczają członkowie ISIS, odpowiedzialni za zbrodnie przeciw syryjskim chrześcijanom.

Na problem blokady granic dla chrześcijan zwraca uwagę syryjsko-katolicki arcybiskup Jacques Behnan Hindo:. "Region jest praktycznie odizolowany, Turcja zablokowała absolutnie wszelkie możliwe drogi ucieczki. Na północy Turcji ciężarówki Państwa Islamskiego przekraczają granicę z kradzioną w Syrii ropą, zbożem i bawełną, ale nikt z chrześcijan nie może przekroczyć granicy".

Arcybiskup zwraca też uwagę, że chrześcijanie są dyskryminowani, gdy chodzi o otrzymywanie międzynarodowej pomocy humanitarnej od organizacji współpracującej z Czerwonym Krzyżem. "Czerwony Krzyż niesie pomoc, dostarczając środki materialne muzułmańskiej organizacji Czerwonego Półksiężyca, a ona absolutnie nie wspiera chrześcijan".

Granice dla uciekających chrześcijan otwiera Liban, ponieważ "ich przypadek jest wyjątkowy" - zwrócił uwagę minister spraw wewnętrznych kraju, Nouhad Machnouk. Ok. 5 tys. chrześcijan ma zostać wpuszczonych do Libanu, gdzie mają znaleźć schronienie u rodzin lub w ośrodkach prowadzonych przez Kościół.

Tymczasem 1 marca setki osób maszerowały w Bejrucie na znak solidarności z prześladowanymi chrześcijanami, domagając się reakcji ze strony ONZ na zaistniałą sytuację. Na transparentach niesiono m.in. hasła "Ocalcie chrześcijan na Bliskim Wschodzie".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • a
  02.03.2015 22:55
  To są prawdopodobnie flagi asyryjskie na zdjęciu. Pamiętajmy, że termin "arabscy chrześcijanie" może być mylący. W Iraku chrześcijanami są również (a może przede wszystkim) Asyryjczycy posługujący się językiem aramejskim.
 • kochana
  03.03.2015 08:43
  Dlaczego nie organizują marszów protestacyjnych
  tak jak po zabiciu panów z bluźnierczej gazety?
  Jakie ruchy podejmuje np.ONZ by pomóc tym osobą
  które giną tylko dlatego że wierzą w Chrystusa?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9