Anglikanie i katolicy wspólnie przeciwstawili się pomysłom legalnego tworzenia ludzkich zarodków z udziałem komórek rozrodczych pochodzących od trzech różnych osób.
Pomysł eksperymentowania z tzw. dziećmi trojga rodziców zamierza zrealizować brytyjski rząd, uznając tę technikę za „skuteczną i bezpieczną” drogę do wyeliminowania chorób dziedzicznych u potomstwa. Prawnie jest to już w Wielkiej Brytanii możliwe na mocy tzw. Human Fertilisation Embryology Act z 2008 r., który dopuszcza również tworzenie w celach naukowo-medycznych ludzko-zwierzęcych hybryd.
Wątpliwości co do etyczności takich działań zgłosiły natomiast Kościoły, żądając społecznej debaty w tej sprawie. Przedstawiciel anglikanów pastor Brendan McCarthy zaznaczył, że aby taką technikę rozrodczości stosować, potrzebna jest absolutna pewność co do jej skutków zdrowotnych. Z kolei katolicki biskup John Sherrington zwrócił uwagę, że jeszcze żaden kraj na świecie nie zalegalizował takiej metody, a środowisko naukowe nie jest jednomyślne co do jej bezpieczeństwa. Sprzeciw budzi ponadto niszczenie w ramach tej procedury tworzonych zarodków, które niezależnie od dokonywanych na nich manipulacji genetycznych są istotami ludzkimi – dodał katolicki duchowny.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.