Stosunek muzułmanów na świecie i w Polsce do tzw. Państwa Islamskiego jest jednym z tematów sesji naukowej towarzyszącej dzisiejszym obchodom XV Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Spotkanie na Uniwersytecie kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie rozpoczął bp Romuald Kamiński, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi. Wskazał on, że obchodom towarzyszy refleksja nad trudnym czasem ostatnich dni i podkreślił potrzebę zdecydowanej obrony godności człowieka.
Po tradycyjnym odczytaniu przesłań przez przedstawicieli obydwu religii i lekturze wybranych fragmentów Pisma Świętego i Koranu, rozpoczęła się sesja naukowa.
Dr Artur Konopacki z Uniwersytetu w Białymstoku przedstawi referat pt. "Muzułmanie w Polsce - ostatnie wydarzenia. Status prawny a zdarzenia ksenofobiczne". Bogusław R. Zagórski z Collegium Civitas oraz Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów wygłosi z kolei wykład pt. "Kalifat - ISIS - państwo muzułmańskie?", a dr Agata Skowron-Nalborczyk (Uniwersytet Warszawski, Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów - współprzewodnicząca ze strony katolickiej) omówi muzułmańskie reakcje na powstanie i działalność tzw. Państwa Islamskiego.
Ks. Adam Wąs SVD z KUL oraz Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów przedstawi historię 15 lat obchodów Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce w nawiązaniu do nauczania II Soboru Watykańskiego. Mufti Tomasz Miśkiewicz przedstawi z kolei recepcję Dnia Islamu z perspektywy polskich muzułmanów. Dr Mariola Kozubek Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, wykładowczyni Uniwersytetu Śląskiego oraz przedstawiciel społeczności muzułmańskiej ze Śląska w dwugłosie omówią natomiast doświadczenia i rezultaty obchodów Dnia Islamu w Katowicach.
Dzień Islamu został wpisany przez KEP do oficjalnego kalendarza Kościoła katolickiego w naszym kraj w 2001 r. Organizację tego wydarzenia powierzono Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP Konferencji Episkopatu Polski.
W Polsce funkcjonują dwa religijne związki muzułmańskie wpisane do rejestru Kościołów i Związków Religijnych. Muzułmański Związek Religijny w RP, uznany oficjalnie w 1925 r., liczy obecnie ok. 6 tys. członków, zrzesza przede wszystkim Tatarów Muzułmanów Polskich.
Drugim związkiem wyznawców islamu jest zarejestrowana w 2004 r. Liga Muzułmańska w RP. Zrzesza ona muzułmanów przybywających do Polski na studia oraz do pracy, a także osoby przyjmujące islam za swoją religię. Według szacunków liczy ok. 25 tys. członków.
Wychowanie seksualne zgodnie z Konstytucją pozostaje w kompetencjach rodziców, a nie państwa”
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.