W Pradze dobiega końca spotkanie młodych zorganizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé. W ostatnim dniu kończącego się roku jej przeor podał daty najważniejszych nadchodzących wydarzeń.
W 2015 r. przypada setna rocznica urodzin i dziesiąta tragicznej śmierci założyciela Taizé, Brata Rogera.
Brat Alois zapowiedział, że w roku 2015 oprócz cotygodniowych spotkań będzie też jedno z udziałem młodych zakonników i zakonnic, a także inne dla młodych teologów. Ponadto między 9 a 16 sierpnia będzie „Wielkie spotkanie, aby odnowić więzy solidarności”. Przeor Taizé zapowiedział też kolejne etapy pielgrzymki zaufania: w lutym 2015 r. w Australii i Nowej Zelandii, we wrześniu 2016 r. w Kotonu w Beninie w Afryce, zaś za rok, od 28 grudnia 2015 do 1 stycznia 2016 r., w Walencji, w Hiszpanii. Wiadomość tę młodzi przyjęli z entuzjazmem.
W sylwestrowy wieczór młodzi uczestniczyli w nocnym czuwaniu modlitewnym o pokój na świecie. Zakończyło się ono o północy, kiedy powitano Nowy Rok oraz złożono życzenia. Potem nastąpiło święto narodów. „Każda narodowość przygotowała prezentację swojego kraju, często były to tańce, piosenki, Polacy zaśpiewali kolędy – mówi Jolanta Letkiewicz z Poznania. – Myślę, że jest to fantastyczny pomysł i sposób, by poznać kulturę Europy, kulturę naszych sąsiadów, bo jesteśmy tak blisko, a nie znamy możliwości, jakie oferuje nam kultura krajów, z którymi sąsiadujemy”.
Dziś młodzi uczestniczyli w liturgii w goszczących ich parafiach, a po południu spotkali się w grupach narodowych. Wieczorem po raz ostatni modlić się będą w katedrze na Hradczanach oraz halach Centrum Wystawowego Letňany.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.