Kościół w Polsce 2014 - najważniejsze wydarzenia

Publikujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń 2014 roku w Kościele w Polsce.

Reklama

STYCZEŃ

6 – Ulicami blisko 180 miast i wsi przeszły Orszaki Trzech Króli. Wśród uczestników barwnych, wielotysięcznych korowodów zorganizowanych w uroczystość Objawienia Pańskiego dominowały rodziny z dziećmi. Według koordynatora akcji Fundacji Orszak Trzech Króli w marszach uczestniczyło niemal 630 tys. osób, w tym 100 tys. w Warszawie.

14 – Wielkim problemem Kościoła w Polsce jest rosnąca liczba młodych ludzi, którzy żyją ze sobą na próbę – bez sakramentu małżeństwa czy choćby związku cywilnego – przyznał w wywiadzie dla KAI ks. Przemysław Drąg. Zaznaczył, że przybywa dzieci, które rodzą się w takich relacjach, oraz chrztów takich dzieci. Omawiając wyniki ankiety papieża Franciszka przed synodem biskupów nt. rodziny, ks. Drąg stwierdził, że pokazują one konieczność polepszenia jakości kursów przedmałżeńskich. – Ankieta Franciszka otworzy nam oczy – przewiduje dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski.

16 – Wspólna modlitwa, refleksje nad historią relacji chrześcijańsko-żydowskich, debaty nt. dialogu i wydarzenia kulturalne złożyły się na centralne obchody XVII Dnia Judaizmu w Sandomierzu. Wyjątkowo zorganizowano go 16, a nie tak jak dotychczas 17 stycznia, ze względu na przypadający w piątek szabat. Mottem duchowym tych obchodów były słowa z Księgi Wyjścia: „Pan jest moją mocą (…). Jemu zawdzięczam ocalenie”. – Nigdy nie było tak dobrze między nami jak dziś – powiedział podczas uroczystości na zamku sandomierskim naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Jego zdaniem to zasługa Jana Pawła II (o którym rabin z sympatią mówił „nasz papież”) oraz owoc soborowej deklaracji „Nostra aetate”.
W obchodach wzięli udział przedstawiciele Episkopatu Polski. Oprócz współgospodarza obchodów bp. Krzysztofa Nitkiewicza obecny był bp Mieczysław Cisło – przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem, a także bp Jacek Jezierski – wiceprzewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu.
Obchodom Dnia Judaizmu w Sandomierzu towarzyszyło ponowne wystawienie na widok publiczny w katedrze XVIII-wiecznego obrazu Carla de Prevo, przedstawiającego rzekomy mord rytualny chrześcijańskiego dziecka, dokonany przez Żydów. Przy obrazie powieszono jednak tablicę wyjaśniającą, że Żydzi nigdy nie mogli tego zrobić, gdyż zabrania im tego własna religia.

18-25 – Pod hasłem „Czyż Chrystus jest podzielony?” odbył się 47. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Wierni różnych Kościołów gromadzili się na Mszach św., nabożeństwach Słowa Bożego lub nieszporach w świątyniach różnych wyznań, aby razem prosić Boga o przywrócenie pełnej jedności Kościoła. – Chyba nikt na świecie nie traktuje równie po-ważnie tego Tygodnia jak Polska – powiedział abp Alfons Nossol, przez ponad 20 lat odpowiedzialny z ramienia KEP za dialog ekumeniczny.

22 – Przyjęta przez perspektywę gender droga interpretacji fenomenu płci nie może rościć sobie pretensji do bycia jedyną i w dodatku na tyle słuszną teorią, aby formułowane przez nią tezy stawały się w sposób bezkrytyczny podstawą tworzenia prawa państwowego i międzynarodowego – stwierdził abp Józef Kowalczyk. Była to odpowiedź Prymasa Polski na list, jaki minister Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania, wysłała do polskich biskupów. Przedstawiła w nim swoje stanowisko nt. gender. Odpowiadając jej, Prymas Polski wskazał, że „wykluczenie z refleksji o człowieku biologicznych determinant płci lub uznanie ich za mało istotne wydaje się jednostronną i arbitralną decyzją zwolenników perspektywy gender”.

23 – Zapewnienie o solidarności wszystkich biskupów polskich z bratnim narodem ukraińskim znalazło się w liście Prezydium KEP do arcybiskupa większego Światosława, metropolity kijowsko-halickiego Ukraińskiego Kościoła Grecko­katolickiego, oraz abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego obrządku łacińskiego. Polscy hierarchowie zapewnili o swojej modlitwie oraz wyrazili słowa współczucia dla rodzin tragicznie poległych na kijowskim Euromajdanie.

25 – Katolików i muzułmanów łączy to, że wierzą w Boga pokoju, miłości i miłosierdzia. To ważne przesłanie dla całej ludzkości rozrywanej dziś tak wieloma konfliktami – mówił abp Henryk Hoser podczas obchodów XIV Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Mufti Ligi Muzułmańskiej w RP Nidal Abu Tabak podkreślał z kolei, że Kościół i islam to „ostatnia deska ratunku dla ludzi” w walce o moralność życia społecznego we współczesnym świecie. Spotkanie pod hasłem „Szerzenie wzajemnego szacunku przez edukację” wypełniły wspólne modlitwy, czytanie Biblii i Koranu oraz wykłady o tym, jak rozwijać dialog obydwu religii.

LUTY

4 – Od 2005 r. systematycznie przybywa Polaków, którzy posiadanie jednoznacznych zasad moralnych uznają za pożądane, lecz dopuszczają, iż w pewnych sytuacjach zasady te można uznać za nieobowiązujące – podało CBOS. W raporcie „Religijność a moralność” stwierdzono, że Polacy w coraz mniejszym stopniu odczuwają potrzebę religijnego uzasadniania własnych zasad moralnych i w wielu kwestiach deklarują poglądy niezgodne z wyznawaną przez siebie religią.

5 – „Jestem bardzo w rękach Bożych” – tom osobistych notatek Karola Wojtyły – Jana Pawła II trafił do księgarń. – W tych zapiskach Autor ujawnił cząstkę swojej duszy, notując modlitwy i medytacje z bliskich spotkań z Panem Bogiem – podkreślił kard. Stanisław Dziwisz. Książkę wydał Znak.

12 – Podczas spotkania ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego i bp. Jerzego Mazura, przewodniczącego Komisji KEP ds. Misji, postanowiono powołać wspólnie specjalny zespół roboczy ds. misji. Jego zadaniem jest monitorowanie sytuacji wszystkich polskich misjonarzy pracujących na świecie. Bezpośrednim powodem była trudna sytuacja polskich misjonarzy w ogarniętej wojną domową Republice Środkowoafrykańskiej.

15 – Transmisją Mszy św. z Jasnej Góry Telewizja Trwam zainaugurowała nadawanie swojego programu na multipleksie. Batalia o miejsce na cyfrowej platformie trwała przez kilkanaście miesięcy.

20 – Wolność sumienia jest zasadą konstytucyjną i na tej podstawie istnieje możliwość wstrzymania się od działań niezgodnych z sumieniem – stwierdził Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych. W swoim stanowisku skrytykował Komitet Bioetyczny PAN, oceniając, że dokument tego gremium ws. klauzuli sumienia „prowadzi do degradacji zawodu lekarza”. Abp Henryk Hoser, przewodniczący zespołu, stwierdził, że coraz większe napięcie między prawem moralnym i prawem stanowionym jest wyzwaniem dla tych, którzy pracują „na pierwszej linii” frontu, a więc dla lekarzy i pielęgniarek.

27 – W Warszawie odbyła się konferencja „Konkubinat? I co dalej?” zorganizowana przez Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin oraz Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Poinformowano na niej, że w konkubinacie żyje obecnie 3 proc. społeczeństwa (643 tys. osób), czyli dwa razy więcej niż 10 lat temu, i przekonywano, że wobec tej tendencji Kościół musi opracować nową strategię formacji i ewangelizacji. Jako przykład wskazano inicjatywę „Keep calm and don’t kocia łapa”.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama