Kościół w Polsce 2014 - najważniejsze wydarzenia

Publikujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń 2014 roku w Kościele w Polsce.

Reklama

LIPIEC

10 – Więcej wiernych niż rok wcześniej przystępuje do komunii św., ale mniej o blisko 1 proc. uczestniczy we Mszach św. – wynikało z danych przedstawionych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Do kościoła w niedzielę chodzi średnio 39,1 proc. polskich katolików, do komunii św. przystępuje 16,3 proc. – minimalnie więcej niż w ubiegłym roku.

21 – Prof. Bogdan Chazan został zwolniony ze stanowiska dyrektora stołecznego Szpitala im. Świętej Rodziny. Powodem było to, że – powołując się na klauzulę sumienia – nie zgodził się na aborcję ciężko chorego dziecka i nie wskazał ciężarnej kobiecie innego szpitala, w którym mogłaby tego dokonać. – Aborcja zawsze jest złem, człowiek ma prawo do sprzeciwu sumienia wobec niegodziwego prawa cywilnego i nie może być dyskryminowany ze względu na sprzeciw sumienia – pod-kreśliło prezydium KEP w specjalnym oświadczeniu wydanym 16 lipca. Głos zabrał także Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych, wyrażając 18 lipca wsparcie dla tych lekarzy, którzy „odważnie deklarują wolę wykonywania zawodu w zgodzie z sumieniem, broniąc godności lekarskiej”. Przypomniano, że konstytucyjna zasada wolności sumienia daje możliwość wstrzymania się od działań, które z sumieniem są niezgodne.

27 – Ponad 700 młodych ewangelizatorów – w tym księża i siostry zakonne – dzieliło się z fanami muzyki swoją wiarą podczas XV Przystanku Jezus w Kostrzynie nad Odrą. Wydarzenie tradycyjnie już towarzyszyło organizowanemu tam festiwalowi Przystanek Woodstock. – Każdy człowiek to osobna historia, a w tej historii ukryta jest jakaś mądrość, do-świadczenie, wydarzenie – nieraz piękne, nieraz tragiczne – powiedział KAI ks. Artur Godnarski, organizator PJ, który zakończył się 3 sierpnia.

27 – O sierpniową abstynencję zaapelował Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości. „Polskę dotyka plaga alkoholizmu, Polacy piją więcej niż w czasach PRL” – alarmował zespół. Jego przewodniczący bp Tadeusz Bronakowski zwrócił uwagę, że międzynarodowe rankingi plasują Polskę pośród państw, w których problemy alkoholowe są jednymi z najpoważniej-szych. W 2014 r. minęło 30 lat od ustanowienia przez polskich biskupów miesiąca sierpnia jako okresu abstynencji od alkoholu.

SIERPIEŃ

25 – Sprawy bioetyczne, w tym krytyczna ocena projektu ustawy o in vitro, zapowiedź utworzenia centrów ochrony dziecka pokrzywdzonego na skutek przestępstw pedofilii, kwestie prawne dotyczące aktów apostazji oraz przesłanie na 75. rocznicę wybuchu II wojny – to główne punkty obrad Rady Biskupów Diecezjalnych, które odbyły się na Jasnej Górze.

26 – W odpowiedzi na apel Prezydium KEP przez modlitwę, post i ofiary finansowe obchodzono Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Iraku i Syrii. Głównym punktem obchodów była Msza św. sprawowana na Jasnej Górze przez Prymasa Polski wraz z metropolitą Bagdadu abp. Jeanem Sleimanem, z udziałem 70 tys. wiernych.

31 – W zjednoczonej Europie mamy obowiązek jako Kościół z Polski i Niemiec nieść sprawiedliwość, pokój i przebaczenie – powiedział w gliwickiej katedrze kard. Reinhard Marx. Z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej przewodniczą-cy episkopatu Niemiec sprawował tam Mszę św. z przewodniczącym polskiego Episkopatu abp. Gądeckim. Liturgię w intencji pokoju i pojednania odprawiono po polsku i niemiecku z udziałem biskupów z obu krajów i ok. 1,5 tys. osób.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama