Kościół w Polsce 2014 - najważniejsze wydarzenia

Publikujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń 2014 roku w Kościele w Polsce.

Reklama

LISTOPAD

9 – Sytuacji w Syrii poświęcony był tegoroczny Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. – Poczucie zagrożenia, niepewność jutra i powszechna bieda – to główne problemy stojące przed chrześcijanami w Syrii i główne przyczyny masowych wyjazdów z kraju – powiedział na konferencji prasowej w Warszawie chaldejski biskup Aleppo w Syrii Antoine Audo SJ.

18 – Około 7 tys. osób z całej Polski wzięło udział w Drodze Krzyżowej w Wał-Rudzie szlakiem męczeństwa bł. Karoliny w dniu 100. rocznicy jej śmierci. Zginęła ona z rąk rosyjskiego żołnierza, gdy broniła swojej kobiecej godności. Młodzież, dzieci, rolnicy, członkowie Ruchu Czystych Serc, małżeństwa, ludzie starsi, kapłani, siostry zakonne, a także pielgrzymi z Włoch przeszli od domu bł. Karoliny do miejsca, gdzie znaleziono jej ciało. W Drodze Krzyżowej uczestniczył także biskup tarnowski Andrzej Jeż, który poświęcił nowy krzyż na miejscu męczeństwa.

21 – Zorganizowane w Warszawie „Dni Edmundowe” zwieńczyły obchody Roku bł. Edmunda Bojanowskiego (1814-1871) – świeckiego założyciela zgromadzenia sióstr służebniczek, wielkiego pedagoga, opiekuna dzieci i ubogich. Kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, z uznaniem mówił o powstającym w stolicy Centrum Dzieł Społecznych pod patronatem bł. Edmunda.

27 – Kwestie dotyczące synodu biskupów o rodzinie, propozycje duszpasterskie na rzecz rodziny oraz sprawy organizacyjne związane z pielgrzymką papieża do Polski były tematem Nadzwyczajnego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się na Jasnej Górze. Biskupi wysłuchali relacji przewodniczącego Episkopatu z nadzwyczajnego synodu oraz dyskutowali nad propozycjami działań na rzecz małżeństwa i rodziny, które mają zostać podjęte w najbliższym czasie, przed XVI Zgromadzeniem Zwyczajnym Synodu – w październiku 2015 r. Bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP, podkreślił, że przede wszystkim biskupi wyrazili wielką wdzięczność i uznanie dla tych małżeństw, które dają autentyczne świadectwo wierności Chrystusowi i Jego nauce oraz które mimo wielu trudności trwają wiernie i swoim entuzjazmem, radością i świadectwem najpiękniej promują rodzinę.

27 – W wieku 103 lat w Poznaniu zmarła dr Wanda Błeńska, lekarka i misjonarka, która poświęciła swoje życie służbie chorym na trąd. Przez ponad 40 lat pracowała w Ugandzie. W 2010 r. mówiła KAI, że lekarz nie tylko leczy ciało, ale leczy też duszę. – To należy do naszego zawodu. Trzeba się wczuć w pacjenta, dać mu serce i pomoc, a to przynosi ulgę chorym i cieszy lekarza – opowiadała misjonarka.

29 – Nie ma Kościoła toruńskiego ani łagiewnickiego, ale jest jeden Kościół Chrystusowy – podkreślił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. w Toruniu w 23. rocznicę powstania Radia Maryja. – Przyjechałem tutaj, kierując się poczuciem odpowiedzialności za jedność Kościoła w Polsce – zapewnił metropolita krakowski.

30 – Docenienie sakramentu pokuty i pojednania, a także pomoc tym ochrzczonym, którzy go zaniedbali, by odkryli w nim źródło Bożego Miłosierdzia – oto priorytety Kościoła w Polsce na rok duszpasterski 2014/2015. „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – tak brzmi hasło roku duszpasterskiego, który rozpoczął się wraz z pierwszą niedzielą Adwentu.

30 – Dziękuję Bogu za to, że mnie przeprowadził przez te trudne chwile – powiedział w Warszawie ks. Mirosław Dziedzic, polski misjonarz uwolniony 26 listopada z rąk rebeliantów w Republice Środkowoafrykańskiej. Kapłan powrócił do Polski i tuż po przylocie spotkał się z dziennikarzami, opowiadając o swoim zatrzymaniu, prawie 6-tygodniowym przetrzymywaniu i okolicznościach uwolnienia. Zapytany o ewentualny powrót do RŚA misjonarz odparł, że decyzję podejmie po rozmowie ze swoim biskupem.

GRUDZIEŃ

5 – Uchwałą Sejmu rok 2015 będzie Rokiem Jana Pawła II. Posłowie przyjęli uchwałę „w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu, ale i całego współczesnego świata”.

5-9 – Kilkudniową wizytę w Polsce złożył kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Odebrał Złoty Dyplom – wyróżnienie Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, odwiedził siedzibę Polskiej Rady Ekumenicznej w Warszawie i spotkał się z przedstawicielami Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. – Jedność nie jest celem samym w sobie, lecz służy wiarygodnemu głoszeniu Ewangelii. Kiedyś jeden z Afrykańczyków spytał mnie, jak możemy być prawdziwymi chrześcijanami, jeśli na każdej górze głoszone jest inne orędzie. Zatem jedność służy także nowej ewangelizacji świata – powiedział hierarcha KAI.

8 – Proces beatyfikacyjny ks. Piotra Skargi SJ (1536-1612), wybitnego kaznodziei i filantropa, rozpoczął się uroczyście w kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich. Ks. Skarga jest „żywą ilustracją istoty i sensu życia konsekrowanego, będącego darem dla całego Kościoła i społeczeństwa” – mówił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

12 – Papież Franciszek jest najbardziej ceniony w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego przez prestiżowy amerykański instytut Pew Research. Na drugim miejscu uplasowały się ex aequo jego ojczysta Argentyna i Włochy. W skali całego świata 60 proc. ankietowanych miało pozytywną opinię o Franciszku, 11 proc. negatywną, a 28 proc. nie miało zdania na ten temat lub w ogóle nie słyszało o papieżu.

17 – Intensywne prace nad przygotowaniem pielgrzymki papieża Franciszka do Polski w 2016 r. oraz przygotowaniem Światowych Dni Młodzieży, które będą jej głównym elementem, zapowiedziano po warszawskim spotkaniu Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski. Już w pierwszym kwartale 2015 r. rząd powoła międzyresortowy zespół ds. papieskiej wizyty, który blisko współpracować będzie z kościelnym komitetem organizacyjnym.

22 – Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w Pałacu Prezydenckim ustawę o Karcie Dużej Rodziny. Posiadacze tego dokumentu mają otrzymać ulgi na przejazdy publicznym transportem kolejowym – 37 proc. na bilety jednorazowe i 49 proc. na miesięczne, oraz w opłatach paszportowych (75 proc. w przypadku dzieci i 50 proc. dla rodziców). Karta będzie uprawniać też do zniżek m.in. w niektórych muzeach, rezerwatach przyrody i obiektach rekreacyjno-sportowych (od 20 do 80 proc. lub np. za 1 zł). Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił, że karta to „najlepsza wspólna inwestycja w polską rodzinę, w jej rozwój i bezpieczeństwo demograficzne”. Ustawa weszła w życie 1 stycznia 2015 r.

28 - "Wszyscy jako Kościół – biskupi, kapłani, osoby konsekrowane i świeccy, a zwłaszcza rodziny, mamy towarzyszyć osobom zagubionym w ich powrocie do Boga" - napiali polscy biskupi w liście pasterskim na uroczystość Świętej Rodziny. W ślad za III Nadzwyczajnym Zgromadzeniem Synodu Biskupów, jakie odbyło się w Rzymie w październiku, pasterze Kościoła w Polsce wzywają do intensyfikacji działań duszpasterskich na rzecz rodzin, a w szczególności tych, które przeżywają kryzys i rozpad. Do samych zaś rodzin apelują o udział w ewangelizacji.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama