Lyon: powstał Instytut Teologii Ciała

W Lyonie powstał Instytut Teologii Ciała. Ma on przekazywać Francuzom nauczanie Jana Pawła II o małżeństwie i rodzinie.

Zdaniem prezesa Instytutu Ivesa Semena jest na nie dzisiaj ogromne zapotrzebowanie, zwłaszcza w kontekście wielkiego porywu w obronie rodziny, który wyprowadził na ulice wielkich miast miliony Francuzów, nie godzących się na zmianę definicji małżeństwa.

O aktualności nauczania Jana Pawła II świadczy wielkie zainteresowanie rozpoczętym dziś dwudniowym kolokwium, które inauguruje prace instytutu. Zostało ono przygotowane z myślą o stu uczestnikach. Chętnych zgłosiło się kilka razy więcej. Organizatorzy musieli zamknąć zapisy po zgłoszeniu 300 uczestników.

W wywiadzie dla radia RCF Ives Semen przypomniał przełomowy charakter nauczania Jana Pawła II.

„Odkąd Jan Paweł II przedstawił tę teologię ciała – powiedział Ives Semen – przynajmniej jedna kwestia została raz na zawsze uregulowana w Kościele, a mianowicie stosunek Kościoła do ciała i seksu. Mogło się przedtem wydawać, że Kościół ma problem z ciałem, seksem, że nie potrafi zintegrować tej sfery, do tego stopnia, że życie małżeńskie należało jakby do chrześcijaństwa drugiej kategorii. To wszystko zostało raz na zawsze ucięte. Jan Paweł II wypędził z Kościoła manicheizm we wszystkich jego wcieleniach, takich jak kataryzm, jansenizm czy purytanizm. A wraz z nimi wyrzucił też pokusę podejrzliwości względem ciała i płciowości”.

Zdaniem Yvesa Semena Kościół wciąż jeszcze nie przyswoił sobie tego przełomowego nauczania Jana Pawła II, a tymczasem takiego właśnie podejścia do ciała najbardziej potrzebuje dzisiejszy świat. Już w 1966 r. Paweł VI mówił w ONZ, że Kościół jest ekspertem w sprawach człowieka. Jan Paweł II pokazał nam, że Kościół w sprawach ciała i płciowości ma przesłanie, które nie ma sobie równych. Trzeba jedynie je przyjąć, a następnie przekazać światu – podkreślił prezes Instytutu.

Patronat nad Instytutem Teologii Ciała w Lyonie objął miejscowy biskup kard. Philippe Barbarin, a także kard. Marc Ouellet i bp Jean Laffitte z Watykanu.
 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11