Abp Michalik: chrześcijanin musi być radykalny

- Chrześcijanin musi być radykalny w miłości – przekonywał abp Józef Michalik, który przewodniczył Mszy św. na zakończenie IV Podkarpackiego Forum Charyzmatycznego w Krośnie.

Spotkanie, które pod hasłem „Dokąd zmierzasz?” odbywało się 8 i 9 listopada na hali MOSiR, zgromadziło 2 tysiące osób. Rekolekcje animował zespół Mocni w Duchu z Łodzi. Odpowiadając na pytanie postawione w temacie spotkania „Dokąd zmierzasz?”, abp Michalik podkreślał, że rolą chrześcijan jest uświęcanie świata, a to realizuje się przez mocną wiarę i dobre życie na ziemi. Wskazywał, że jedną z dróg do tego są wspólnoty charyzmatyczne.

Metropolita przemyski zachęcał, aby nie bać się radykalizmu w życiu. – Chrześcijanin musi być radykalny. Jeśli chce być prawdziwym chrześcijaninem musi być wierny Chrystusowi i Kościołowi naprawdę, odważnie. Ale chrześcijanin jest radykalny w miłości. Stawia wymagania, ale nie potępia. Widzi grzech i potępia zło, ale nie przekreśla człowieka – wskazywał.

Eucharystie podczas Forum Charyzmatycznego przeżywane były bardzo radośnie, towarzyszyło im wiele śpiewu – również w częściach, które na ogół są recytowane, np. podczas wyznania wiary. Metropolita przemyski, odnosząc się do tego, stwierdził, że zmierzch wiary wcale nie następuje. – Nowe wspólnoty, zwłaszcza charyzmatyczne okazują entuzjazm, że spotkanie z Chrystusem w liturgii też jest wyrazem radości – mówił.

Abp Michalik zauważył, że w ostatnim czasie Kościołowi przybyło wielu świętych, „którzy żyli pośród nas i których dotykaliśmy”. Wśród nich wymienił papieży: Pawła VI czy Jana Pawła II, a także Matkę Teresę z Kalkuty. Zaznaczył jednocześnie, że ciągle jest bardzo wiele przypadków współczesnych męczenników, którzy za wiarę oddają życie. – Musimy czuć ból, ale jednocześnie czuć siłę Kościoła, który rośnie przez ich świadectwo. I zawstydzić się, ze nam niejednokrotnie nie starcza tej odwagi – powiedział.

IV Podkarpackie Forum Charyzmatyczne odbywało się 8 i 9 listopada w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Zgromadziło 2 tysiące uczestników. Na program złożyły się konferencje tematyczne, świadectwa, modlitwy i śpiew oraz modlitwy uwielbienia.

Hasło tegorocznego spotkania brzmiało „Dokąd zmierzasz?”. Konferencje głosili: ks. Marek Wasąg - koordynator Odnowy w Duchu Świętym archidiecezji przemyskiej, o. Remigiusz Recław SJ - opiekun zespołu ewangelizacyjnego Mocni w Duchu, Inga Pozorska - kierownik zespołu Mocni w Duchu.

Organizatorami Forum byli: parafia św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli w Krośnie oraz Odnowa w Duchu Świętym archidiecezji przemyskiej.

Grupy Odnowy w Duchu Świętym istnieją na całym świecie, choć ich duchowość jest dość zróżnicowana. Jest to ruch charyzmatyczny, czyli opiera się na założeniu, że chrześcijanie są obdarowywani szczególnymi darami, którymi służą ku zbudowaniu wspólnoty Kościoła. Charyzmaty te wymienia św. Paweł w dwunastym rozdziale Pierwszego Listu do Koryntian. Grupy te, mimo swojej różnorodności, mają wspólny cel i kierunek działania. Polega on na bardzo bliskiej relacji z Bogiem w życiu codziennym i świadczenie o Jezusie, który żyje tu i teraz. Ważnym elementem działania osób z odnowy jest ewangelizacja.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7