"Widoczna jedność", nie - "wzajemne uznanie"

Watykański „minister ds. ekumenizmu”, kardynał Kurt Koch ufa, że obchody Roku Reformacji 2017 przyniosą „dalsze wyjaśnienia” w różniących się wizjach wyznaniowych „istoty Kościoła”.

Reklama

„Ekumeniczne wyjaśnienie rozumienia Kościołów i jedności jest zasadniczym punktem stosunków między Kościołami" - podkreślił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan 3 listopada w Berlinie. Dodał, że bez uświadomienia sobie celu ekumenizmu istnieje groźba dalszego „odpływania" Kościołów od siebie.

Kard. Koch uczestniczył w inauguracji cyklu odczytów zorganizowanych na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie na temat: „Ekumenizm kultury sporu? Katoliccy kontrahenci Lutra”.

"Podczas gdy Kościół katolicki uważa, że celem jest `widoczna jedność` Kościoła, wśród Kościołów, które wyszły z Reformacji pojawia się postulat przeforsowania postulatu `wzajemnego uznania`” - ubolewał kard. Koch. Jego zdaniem przy takiej koncepcji jedność wyrażałaby się jedynie jako "suma wszystkich wież kościelnych”.

Nawiązując do 500. rocznicy Reformacji przedstawiciel Watykanu wyraził nadzieję, że "rok 2017 nie będzie zamknięciem, lecz nowym początkiem". Podkreślił przy tym, że zaistnieje wtedy „współbrzmienie trzech elementów: pokuty, wdzięczności i nadziei”, jak to zostało już sformułowane we wspólnym dokumencie Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz Światowego Związku Luteran zatytułowanym „Od konfliktu do wspólnoty”.

Wspólną uroczystość jubileuszu Reformacji powinien otworzyć publiczny akt pokuty - uważa kard. Koch, gdyż - jak przypomniał - „pokuta i nawrócenie są jednocześnie wnętrzem każdej reformy”.

"Ekumenizm potrzebuje dziś nawrócenia do gorliwego poszukiwania jedności” - stwierdził kardynał. Zwrócił uwagę, że przeszkadza temu „postmodernistyczna mentalność, która w zasadzie pożegnała się z myślą o jedności".

Watykański hierarcha przypomniał również, że „podstawowy dokument” Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD) z okazji jubileuszu Reformacji wymienia „pluralizację chrześcijaństwa zachodniego” jako godne pochwały oddziaływanie wpływu Reformacji, Kard. Koch skrytykował to sformułowanie podkreślając, że „tam, gdzie podział jednego Ciała Chrystusa nie jest zgorszeniem, ekumenizm jest zbyteczny”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama