Walka z głodem - imperatyw moralny

„Dyskusja o sprawach rozwoju rolnictwa, bezpieczeństwie produktów rolnych i wyżywieniu nie powinna stać się dorocznym, rutynowym ćwiczeniem. Przeciwnie, musi być dla nas okazją do usłyszenia wołania setek milionów ludzi na całym świecie, którzy cierpią z powodu chronicznego głodu i braku bezpieczeństwa żywnościowego”.

Taka jest opinia abp. Bernardito Auzy, który na forum komisji ds. rozwoju rolnictwa, bezpieczeństwa, żywności i wyżywienia, obradującej w ramach 69. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, zaprezentował stanowisko Stolicy Apostolskiej w tej sprawie. Stały obserwator Watykanu przy ONZ przypomniał także paradoks, że w dzisiejszym świecie tak wielu ludzi umiera z głodu, podczas gdy ogromna ilość żywności marnuje się każdego dnia. Przytoczone przez watykańskiego przedstawiciela liczby są porażające. Prawie 850 mln osób na naszej planecie dotkniętych jest plagą głodu. Podkreślił on, iż najbardziej szokujące jest to, że za tymi liczbami ukryci są przecież prawdziwi ludzie, mający swoją godność i podstawowe prawa. Stąd też walka z głodem nie powinna być wyłącznie priorytetem rozwoju ekonomicznego. To jest także imperatyw moralny.


Obecny poziom produkcji żywności na świecie jest wystarczający, by wyżywić wszystkich. Problem leży jednak w braku należytego wparcia drobnych producentów, w niewystarczających subwencjach rządów dla właściwej komercjalizacji produktów lub też w braku odpowiedniej infrastruktury dla lepszej dystrybucji żywności. Smutne jest także to, że w niektórych społeczeństwach często celowo niszczy się na dużą skalę produkty spożywcze, by utrzymać ich wysokie ceny - przypomniał abp Auza.

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej wskazał również na ogromne koszty socjoekonomiczne niedożywienia, które obejmują nie tylko takie dziedziny jak ochrona zdrowia, ale także edukację, utrzymanie pokoju w świecie czy przestrzeganie praw człowieka. Przypomniał, że chronicznym głodem dotkniętych jest ponad 50 mln dzieci poniżej 5. roku życia. Statystycznie 7 mln z nich umiera z tego powodu.

Hierarcha zwrócił uwagę, że w przyszłym miesiącu odbędzie się w Rzymie międzynarodowa konferencja na temat wyżywienia. Wezmą w niej udział politycy i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Oczekiwane jest także specjalne przemówienie ojca świętego. „Papież Franciszek planuje zwrócić się do uczestników konferencji, by wyrazić swe zaangażowanie w przyszłość, której chcemy. Przyszłość, która zaczyna się od naszej wspólnej determinacji, aby upewnić się, że nikt nie kładzie się spać głodny” – powiedział abp Auza.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6