Uroczystości związane z obchodami jubileuszu 500. rocznicy urodzin św. Teresy od Jezusa – hiszpańskiej mistyczki, karmelitanki i pisarki – odbyły się dziś w Niedźwiadach k. Kalisza. Mszy św. przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak.
W homilii biskup kaliski wskazał na sylwetkę św. Teresy z Avila. - To ciekawa święta, zawsze, nawet jako młody chłopak, kiedy usłyszałem o tej świętej, to dziwiłem się, że zakonnica ma się też nawracać. Po dwudziestu latach w zgromadzeniu, odkryła, że Bóg jest najważniejszy i od tego czasu zaczęła na serio traktować realizację swego powołania – mówił bp Janiak.
Podkreślał, że św. Teresa pod obrazem umęczonego Chrystusa w kaplicy widzi swoją grzeszność, rodzi się na nowo i od tej chwili "idzie na całość". - Zaczyna doświadczać intensywnych, mistycznych wizji. Jest mistyczką, ale też kobietą czynu. Szuka bardziej surowych warunków życia, które sprzyjają głębszej modlitwie – mówił kaznodzieja.
Przypomniał, że św. Teresa założyła pierwszy klasztor według odnowionej reguły karmelitańskiej oraz, że była przesłuchiwana przez inkwizycję, ale dalej robiła swoje: wraz ze św. Janem od Krzyża zakładała kolejne klasztory, powstało ich w sumie 33.
Dzieła św. Teresy są klasyczną literaturą mistyczną, zaś po wielu latach papież Paweł VI ogłosił ją doktorem Kościoła - zaznaczył ordynariusz kaliski.
Zacytował też słowa z zakładki znalezionej w brewiarzu św. Teresy od Jezusa: „Niech nic Cię nie smuci, niech nic Cię nie przeraża, wszystko mija, ale Bóg jest niezmienny. Cierpliwością osiągniesz wszystko. Temu, kto posiada Boga niczego nie brakuje. Bóg sam wystarczy”.
Karmelitanki dotarły na ziemie polskie, do Krakowa, 26 maja 1612 r. na zaproszenie polskich Karmelitów Bosych.
Klasztor Karmelitanek Bosych w Niedźwiadach wywodzi się z klasztoru lwowskiego. Siostry przyjechały do Kalisza 11 listopada 1946 r. Początkowo zamieszkały w domu parafialnym przy katedrze, przy ul. Kanonickiej 5, później w wilii przy ul. Widok 80. W 1971 r. rozpoczęły budowę domu w pobliskich Niedźwiadach, a kamień węgielny poświęcił 21 czerwca kard. Stefan Wyszyński. 2 września 1973 r. bp Jan Zaręba poświęcił nowy klasztor pw. Najświętszego Imienia Maryi i św. Józefa.
W kaplicy znajduje się ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy przywieziona z Lwowa. Ikona była dwukrotnie koronowana, najpierw koronami biskupimi przez metropolitę lwowskiego Bolesława Twardowskiego w 1939 r., a następnie aktem koronacji papieskiej z rąk Papieża Jana Pawła II w dniu 7 czerwca 1991 r. we Włocławku.
Św. Teresa z Avila, nazywana również Teresą od Jezusa, Teresą Wielką, urodziła się 28 marca 1515 r. w Gotarrendura w Hiszpanii, a zmarła 4 października 1582 r. w Alba de Tormes w Hiszpanii). To hiszpańska mistyczka, karmelitanka, pisarka i teolog życia kontemplacyjnego. Była również reformatorką zakonu karmelitów i wraz ze świętym Janem od Krzyża jest uważana za założycielkę karmelitów bosych.
W 1622 r., została kanonizowana przez papieża Grzegorza XV. W 1970 r. papież Paweł VI ustanowił ją doktorem Kościoła.
Jej książki, w tym autobiografia „Księga Życia” i przełomowe dzieło „Twierdza wewnętrzna” są integralną częścią literatury hiszpańskiego Renesansu, jak również chrześcijańskiego mistycyzmu i chrześcijańskiej medytacji, którą opisuje w swym ważnym dziele „Droga Doskonałości”.
Synodalność to podstawowy wymiar Kościoła, dany do kultywowania i rozwijania stylu życia.
Rola Konferencji Episkopatu jest służebna wobec Ewangelii, wspólnoty Kościoła...