Papież o polityce pracy i zatrudnienia

Prawo do pracy nie może stać się zmienną uzależnioną od kondycji rynków finansowych i monetarnych. Zapewnienie człowiekowi pracy jest podstawowym warunkiem poszanowania jego godności i troski o dobro wspólne.

Reklama

Papież Franciszek mówił o tym w czasie spotkania z uczestnikami sesji plenarnej Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”. Została ona zorganizowana z okazji 5. rocznicy ogłoszenia encykliki Caritas in veritate.

Ojciec Święty zauważył, że ten dokument Benedykta XVI ma zasadnicze znaczenie, gdy chodzi o ewangelizację życia społecznego i daje wiele wskazówek co do obecności katolików w życiu społecznym, gospodarczym, finansowym i politycznym. Franciszek podkreślił, że z jednej strony globalizacja przyczyniła się do wzrostu bogactwa wielu państw, z drugiej jednak pogłębiła istniejące przepaści społeczne, tworząc nierówności i nowe obszary ubóstwa, w tych właśnie krajach, które stały się bogatsze.

„Jednym z aspektów dzisiejszego systemu ekonomicznego jest wykorzystywanie międzynarodowego zachwiania kosztów pracy, co wpływa na sytuację miliardów ludzi żyjących za mniej niż dwa dolary dziennie – powiedział Papież. – Ta nierównowaga nie tylko nie respektuje godności tych, którzy stają się tanią siłą roboczą, ale niszczy też źródła zatrudnienia w rejonach, gdzie pracownicy są bardziej chronieni. Pojawia się tu problem tworzenia mechanizmów ochrony praw pracowniczych, a także środowiska naturalnego, przy nieustannym wzroście konsumpcyjnej ideologii, która nie wykazuje odpowiedzialności za stworzenie. Wzrost nierówności i ubóstwa zagraża inkluzywnej i współuczestniczącej demokracji, która proponuje gospodarkę rynkową nie wykluczającą i uczciwą”.

Franciszek podkreślił, że prawo do zatrudnienia, obok edukacji i dostępu do opieki zdrowotnej, jest jednym z najbardziej zasadniczych. Troska o ich respektowanie ma na celu przezwyciężenie strukturalnych przyczyn nierówności i ubóstwa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama