Prawosławny metropolita Doniecka z podlegającego patriarchatowi moskiewskiemu Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego nie przyjął ikony podarowanej przez rosyjski monaster.
Do donieckiego soboru katedralnego Przemienienia Pańskiego nie wpuszczono przywiezionej z Rosji kopii ikony Matki Bożej Tichwińskiej. Na jej przyjęcie nie wyraził zgody metropolita doniecki i mariupolski Hilarion z podlegającego patriarchatowi moskiewskiemu Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. Dostosował się w ten sposób do postanowień biskupów tego Kościoła, którzy w sierpniu wezwali do zaprzestania trwających tam separatystycznych walk.
Jak poinformowała jedna z organizatorek przewiezienia kopii ikony do Doniecka Maria Bawykina, zastępca dyrektora rosyjskiej dobroczynnej Fundacji Nowych Męczenników i Wyznawców Chrystusa, metropolita Hilarion zabronił podlegającym mu kapłanom wchodzić w jakiekolwiek relacje z separatystami, a tym bardziej udzielać im błogosławieństwa. Część wiernych próbowała bez powodzenia wnieść ikonę do soboru katedralnego. Przeniesiono ją pod budynek, w którym mieści się siedziba samozwańczych władz tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, gdzie została ona wystawiona na kilka godzin.
Do Doniecka ikonę przekazał monaster Zaśnięcia Matki Bożej z Tichwiny niedaleko Petersburga, w którym znajduje się jej oryginał. Metropolita doniecki i mariupolski Hilarion postąpił zgodnie z sierpniowym postanowieniem Soboru Biskupów Prawosławnych Ukrainy podlegających patriarchatowi moskiewskiemu, który wezwał wszystkich bezprawnie walczących z bronią w ręku do złożenia broni i do pokojowego rozwiązania konfliktu na wschodzie Ukrainy.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.