Sejm RP w specjalnej uchwale potępił dziś akty ludobójstwa chrześcijan i innych mniejszości religijnych, dokonywane przez terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego. Posłowie wyrazili także solidarność z prześladowanymi w północnym Iraku i Syrii.
Posłowie przyjęli uchwałę "w sprawie ludobójstwa dokonywanego na chrześcijanach, jazydach, Kurdach oraz innych mniejszościach religijnych i etnicznych przez organizację terrorystyczną tzw. Islamskie Państwo (ISIS) na obszarze północnego Iraku i Syrii".
Sejm wyraził w niej "solidarność z prześladowanymi chrześcijanami, jazydami, Kurdami oraz innymi mniejszościami religijnymi i etnicznymi na obszarze północnego Iraku i Syrii". W uchwale podkreślono także wsparcie wysiłków USA, Francji i innych państw aktywnie angażujących się w pomoc prześladowanym, mordowanym i wysiedlonym.
Posłowie apelują też do społeczności międzynarodowej o "zgodną i pilną interwencję", która zapobiegnie zbrodni ludobójstwa na chrześcijanach, jazydach, Kurdach oraz innych mniejszościach religijnych i etnicznych w północnym Iraku oraz w Syrii. Interwencja taka powinna być przeprowadzona "za pomocą wszelkich środków przewidzianych w Karcie Narodów Zjednoczonych".
W uzasadnieniu uchwały posłowie przypominają, że tzw. Państwo Islamskie (ISIS) dokonuje w północnym Iraku i w Syrii masowych mordów na chrześcijanach, jazydach, Kurdach oraz innych mniejszościach religijnych i etnicznych. Ofiary prześladowań zmuszane są m.in. do przejścia na islam, a domy chrześcijan nierzadko oznacza się literą „N” od „Nazarejczyk”, co ma ułatwić ich identyfikację, a w konsekwencji ataki sunnickich dżihadystów. Chrześcijanie i inne mniejszości są ofiarami bestialskich egzekucji, mężczyźni i dzieci są zabijani, a kobiety sprzedawane na targach.
"Już blisko pół miliona osób uciekło z domów, ściganych i zabijanych przez, jak dotychczas całkowicie bezkarnych, terrorystów. Mamy do czynienia z ludobójstwem na dużą skalę i wyjątkowym barbarzyństwem, wobec którego ani Polska ani społeczność międzynarodowa nie może przejść obojętnie" - podkreślono w uchwale.
Przyjęcie projektu uchwały zarekomendowała sejmowa komisja spraw zagranicznych. W głosowaniu wzięło udział 442 posłów. Za - było 428, przeciw - 1. Od głosu wstrzymało się 13.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.