Seminarium 35+ "ad experimentum"

Kandydatem do seminarium "35+" może być każdy mężczyzna stanu wolnego, także wdowiec - dowiedziała się KAI. W Krakowie do soboty 27 września trwa rekrutacja do Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń. Seminarium, które mieścić się będzie w Krakowie, erygował polski Episkopat za zgodą watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa.

Ogólnopolskie Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń zostało erygowane przez Konferencję Episkopatu Polski 11 czerwca br. i jej będzie podlegało. Polski Episkopat uznał za „znak czasu” wzrastająca liczbę mężczyzn w późniejszym wieku wyrażających chęć życia w kapłaństwie, dlatego celem tego międzydiecezjalnego seminarium będzie przygotowanie do sakramentu święceń kandydatów, którzy ze względu na wiek wymagają odrębnego toku formacji.

Mężczyźni ci muszą się legitymować świadectwem maturalnym oraz skierowaniem przez biskupa diecezji, z której pochodzą. Jeśli wcześniej żyli w małżeństwie powinni przedstawić dokument o ustaniu małżeństwa czyli świadectwo śmierci żony lub prawomocną decyzję o stwierdzeniu nieważności tego małżeństwa.

Biskup kierując kandydatów do takiego seminarium powinien wcześniej zasięgnąć opinii proboszcza lub innego duszpasterza ale też świeckich, na temat zgłaszającego się kandydata. Jednak ostateczną decyzję o ich przyjęciu podejmie rektor po wysłuchaniu opinii pozostałych formatorów.

Według statutu, szczególnego rozeznania wymagają kandydatury mężczyzn, którzy mają potomstwo, uzyskali stwierdzenie nieważności swojego małżeństwa, byłych alumnów oraz tych, którzy przekroczyli 60 rok życia.

Formacja seminaryjna starszych kandydatów rozpocznie się tzw. rokiem propedeutycznym. Ten etap służy rozeznaniu powołania i wprowadzeniu w życie duchowe. Dalsza formacja w seminarium będzie trwała 5 lat i przebiegała zgodnie ze wskazaniami Stolicy Apostolskiej oraz „Zasadami formacji kapłańskiej w seminariach duchownych w Polsce”.

Punktem wyjścia do tzw. formacji ludzkiej, na której bazują później formacja duchowa, intelektualna i duszpasterska, w przypadku starszych kandydatów ma być ich dotychczasowe doświadczenie życiowe, z uwzględnieniem ich umiejętności i predyspozycji. Chodzi bowiem o pogłębioną ocenę tych doświadczeń, ich integrację i rozwój na drodze przygotowania do kapłaństwa.

Formacja duchowa proponowana alumnom ma ich prowadzić do głębokiej więzi z Jezusem Chrystusem - Dobrym Pasterzem w postawie umiłowania Kościoła. Na ich formację intelektualną składać się będą studia filozoficzne oraz teologiczne w Papieskim Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie. Przed święceniami będą musieli zdać egzamin z całości teologii, ale nie będą już musieli pisać pracy magisterskiej i uzyskiwać magisterium z teologii.

Natomiast jeśli chodzi o formację pastoralną będzie ona realizowana nie tylko w seminarium ale częściowo również w macierzystych diecezjach kandydatów tak, by mieli oni możliwość integracji z duchowieństwem swojej diecezji. Ważną rolę w tej formacji będzie miał do spełnienia proboszcz parafii kandydata lub inny kapłan wyznaczony przez biskupa diecezjalnego.

Ponieważ, decyzją Episkopatu, siedzibą seminarium jest Kraków, dlatego metropolita krakowski jako delegat KEP będzie sprawował nad nim „bezpośredni nadzór i opiekę”. Jego siedziba mieści się przy prowadzonej przez cystersów parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Krakowie-Nowej Hucie na Osiedlu Szklane Domy.

Konferencja Episkopatu Polski mianowała już rektorem tego seminarium na 5-letnią kadencję ks. dr. Józefa Morawę, natomiast mianowanie pozostałych formatorów - ojca duchownego, prefekta i prokuratora (czyli dyrektora administracyjnego) leży w gestii metropolity krakowskiego.

Ogólnopolskie seminarium będzie współfinansowane przez rodzime diecezje kandydatów, a także – według możliwości – przez nich samych. Szczegółowe zasady finansowania seminarium zostaną wypracowane pod kierunkiem kard. Stanisława Dziwisza.

Watykańska Kongregacja ds. Duchowieństwa zatwierdziła we wrześniu br. statut tego seminarium na 3 lata „ad experimentum”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • moszcz
  24.09.2014 20:58
  Do Seminarium 35+ powinno przyjmować się kandydatów już od 30 roku czy nawet 28, a nie proponować zgromadzenie zakonne. Czy ta kwestia jest jakoś uregulowana?
 • Maciej1
  24.09.2014 21:15
  A co z tymi którzy są katechetami ze stopniem magistra teologii? Czy mają w seminarium też być 6 lat? Czy nie wystarczy sama formacja religijna np.przez 2 lata? Dlaczego nie zaproponuje się im aby otrzymali diakonat stały? Na pewno w Polsce przybyło by tysiąc diakonów.
 • refleksja
  24.09.2014 21:59
  Warto wspomnieć o możliwości jakie daje status OBLATA.
  Może nim zostać każdy prawy człowiek, który pragnie żyć w sposób konsekrowany a jednocześnie pełnić rolę powierzoną ludziom w raju (małżonka).
  OBLAT: osoba świecka, która stosuje się do zasad zakonnych i ma prawo do noszenia stroju zakonnego.
 • MS
  24.09.2014 22:15
  Coś dla Jarosława
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7