Braterska jedność biskupów należących do tego samego narodu jest niezbędna dla wzrastania Kościoła i rozwoju całego społeczeństwa.
Jest to tym ważniejsze „w kraju, który ucierpiał z powodu poważnych podziałów. Potrzebuje on waszego świadectwa i zaangażowania, by odbudowywać braterstwo” – wskazał Papież w przesłaniu przekazanym biskupom Wybrzeża Kości Słoniowej, przybyłym z wizytą ad limina Apostolorum.
Franciszek wezwał pasterzy tamtejszego Kościoła, by dawali cały należny wkład w dzieło pojednania narodowego. Winni przy tym unikać osobistego mieszania się w spory polityczne z uszczerbkiem dla dobra wspólnego. Mają zachować konstruktywne relacje z władzami i z różnymi ugrupowaniami społecznymi, szerząc ewangelicznego ducha dialogu i współpracy.
Ojciec Święty zalecił też biskupom Wybrzeża Kości Słoniowej dalsze prowadzenie dialogu z muzułmanami, by przeciwdziałać przemocy czy religijnej interpretacji konfliktu, która jest błędna. Zachęcił ich, by umacniali braterstwo kapłanów, przezwyciężając podziały etniczne. Księża winni czuć się przywiązani do swych diecezji, nie ulegając częstej niestety pokusie ich opuszczania ze szkodą dla posługi wiernym. Papież wskazał też na zagrożenia wiary i rodziny, związane z obecną już w tym zachodnioafrykańskim kraju sekularyzacją, jak też z przemieszczaniem się ludności powodowanym konfliktami.
Jej ponowne otwarcie i rekonsekracja nastąpi w najbliższy weekend.
Jakimi możliwościami dysponuje teraz Kościół oraz inne związki wyznaniowe?