Starcia między islamistami i Jazydami w Niemczech

W Herford w Nadrenii Północnej-Westfalii na zachodzie Niemiec doszło w czwartek do starć ulicznych między zwolennikami dżihadystycznej grupy Państwo Islamskie a pochodzącymi z Kurdystanu Jazydami. Policja musiała rozdzielić uczestników zamieszek.

Jak podała miejscowa policja, radykalni islamiści zaatakowali grupę Jazydów, którzy informowali o mającej się odbyć demonstracji przeciwko prześladowaniu ich mniejszości etniczno-religijnej przez dżihadystów w Iraku.

Policja zatrzymała sześciu napastników pochodzących w większości z Czeczenii. Z pierwszych ustaleń śledztwa wynika, że islamiści zaatakowali swoje ofiary w okolicach kiosku, na którym wisiał plakat informujący o demonstracji. Dwóch Jazydów odniosło niegroźne rany od uderzeń nożem.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia większej grupy zwolenników Jazydów na ulicy doszło do regularnej bójki. Zamaskowani i uzbrojeni w przedmioty służące do zadawania ciosów osobnicy atakowali przechodniów - pisze agencja dpa. Mocno poturbowany został 24-letni mieszkaniec Herford.

Do akcji musiała wkroczyć policja, która rozdzielając zwaśnione strony użyła gazu łzawiącego.

W piątek w Herford odbędzie się demonstracja Jazydów przeciwko przemocy. W sobotę podobna manifestacja ma się odbyć w Bielefeld. Organizatorzy spodziewają się maksymalnie 10 tys. uczestników.

W Niemczech mieszka 60 tys. Jazydów - przede wszystkim w Dolnej Saksonii i Westfalii. Jazydzi to mówiąca językiem kurdyjskim mniejszość, która wyznaje synkretyczną religię powstałą w XII wieku z połączenia wierzeń indoirańskich, judaizmu, nestorianizmu i islamu. Sunniccy islamiści uważają wyznawców tej religii za czcicieli diabła i prześladują ich. W obawie przed represjami w związku z walkami między Kurdami i dżihadystami w Iraku około 200 tys. Jazydów uciekło w góry w pobliżu granicy z Syrią. Są odcięci od transportów z żywnością. Jak podała ONZ, około 40 dzieci zmarło ostatnio z pragnienia.

Ulice niemieckich miast stają się coraz częściej widownią starć miedzy zwaśnionymi grupami imigrantów, przenoszących do Niemiec konflikty z krajów swego pochodzenia. W minionych tygodniach kilkakrotnie dochodziło do konfrontacji między zwolennikami Palestyńczyków a obrońcami Izraela.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8