Całkowite zakazanie muzułmańskim nauczycielkom noszenia chust na głowę w szkołach publicznych w Niemczech jest sprzeczne z konstytucją - zdecydował Federalny Trybunał Konstytucyjny w opublikowanym w poniedziałek orzeczeniu.
TK w Karlsruhe orzekł w sprawie skargi wniesionej przez dwie muzułmanki - nauczycielkę i szkolną pedagog - na zakaz noszenia chust w szkołach, wprowadzony przez władze landu Nadrenia Północna-Westfalia.
TK uznał całkowity zakaz za dotkliwą ingerencję w wolność wyznania obu skarżących kobiet. Wykazały one w sposób wiarygodny, że zakaz dotyczy ich osobistej tożsamości i utrudnia dostęp do zawodu - podkreślono.
Orzeczenie odnosi się do Nadrenii Północnej-Westfalii, ale będzie dotyczyło także pozostałych 15 landów - dodaje agencja AP.
Jednocześnie trybunał obalił zapis w ustawie oświatowej obowiązującej w NP-W, nakazujący uprzywilejowane traktowanie chrześcijańskich i zachodnich wartości i tradycji. Zapis ten prowadził do dyskryminacji pozostałych religii, naruszając konstytucję - argumentowano.
Piątkowe orzeczenie TK koryguje decyzje, jakie wydał on w sprawie noszenia chust w 2003 r., zezwalając parlamentom krajów związkowych na wprowadzenie własnych zakazów w tej sprawie.
Władze Nadrenii Północnej-Westfalii wprowadziły zakaz, argumentując, że noszenie chust może prowadzić do kwestionowania neutralności nauczycielki i zakłócać pracę w klasie.
TK uznał jednak, że zakaz jest uzasadniony tylko wtedy, gdy prowadzi do powstania "wystarczająco konkretnego zagrożenia" dla funkcjonowania szkoły lub obowiązującej w kraju neutralności światopoglądowej.
Centralna Rada Muzułmanów (ZMD) z zadowoleniem przyjęła decyzję trybunału. "Nawet jeśli orzeczenie nie oznacza ogólnego pozwolenia na noszenie chusty, to jest bardzo pomyślne" - powiedziała sekretarz generalny ZMD Nurhan Soykan.
Jej zdaniem trybunał dał jasno do zrozumienia, że "chusta na głowę sama w sobie nie stanowi zagrożenia dla funkcjonowania szkoły", i jednocześnie pozwala muzułmankom na równoprawne uczestniczenie w życiu społecznym.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).