Pełny zakaz noszenia chust - niekonstytucyjny

Całkowite zakazanie muzułmańskim nauczycielkom noszenia chust na głowę w szkołach publicznych w Niemczech jest sprzeczne z konstytucją - zdecydował Federalny Trybunał Konstytucyjny w opublikowanym w poniedziałek orzeczeniu.

TK w Karlsruhe orzekł w sprawie skargi wniesionej przez dwie muzułmanki - nauczycielkę i szkolną pedagog - na zakaz noszenia chust w szkołach, wprowadzony przez władze landu Nadrenia Północna-Westfalia.

TK uznał całkowity zakaz za dotkliwą ingerencję w wolność wyznania obu skarżących kobiet. Wykazały one w sposób wiarygodny, że zakaz dotyczy ich osobistej tożsamości i utrudnia dostęp do zawodu - podkreślono.

Orzeczenie odnosi się do Nadrenii Północnej-Westfalii, ale będzie dotyczyło także pozostałych 15 landów - dodaje agencja AP.

Jednocześnie trybunał obalił zapis w ustawie oświatowej obowiązującej w NP-W, nakazujący uprzywilejowane traktowanie chrześcijańskich i zachodnich wartości i tradycji. Zapis ten prowadził do dyskryminacji pozostałych religii, naruszając konstytucję - argumentowano.

Piątkowe orzeczenie TK koryguje decyzje, jakie wydał on w sprawie noszenia chust w 2003 r., zezwalając parlamentom krajów związkowych na wprowadzenie własnych zakazów w tej sprawie.

Władze Nadrenii Północnej-Westfalii wprowadziły zakaz, argumentując, że noszenie chust może prowadzić do kwestionowania neutralności nauczycielki i zakłócać pracę w klasie.

TK uznał jednak, że zakaz jest uzasadniony tylko wtedy, gdy prowadzi do powstania "wystarczająco konkretnego zagrożenia" dla funkcjonowania szkoły lub obowiązującej w kraju neutralności światopoglądowej.

Centralna Rada Muzułmanów (ZMD) z zadowoleniem przyjęła decyzję trybunału. "Nawet jeśli orzeczenie nie oznacza ogólnego pozwolenia na noszenie chusty, to jest bardzo pomyślne" - powiedziała sekretarz generalny ZMD Nurhan Soykan.

Jej zdaniem trybunał dał jasno do zrozumienia, że "chusta na głowę sama w sobie nie stanowi zagrożenia dla funkcjonowania szkoły", i jednocześnie pozwala muzułmankom na równoprawne uczestniczenie w życiu społecznym.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9