Polscy muzułmanie zbliżają się do końca Ramadanu

Z niedzieli na poniedziałek przypada Kadyr Noc, czyli noc przeznaczenia polskich wyznawców islamu, u których trwa miesiąc postu. Wierni spotykają się na nocnych modlitwach, spotkaniach i czuwaniu do świtu.

Reklama

Kadyr Noc wypada zawsze z 26. na 27. dzień Ramadanu. To ważny moment miesięcznego muzułmańskiego postu; wierni wierzą bowiem, że w noc przeznaczenia wybaczane są im grzechy i decyduje się, co ich spotka w kolejnym roku religijnym. Dlatego szczególnie wtedy modlą się i czytają Koran.

Z okazji Kadyr Nocy polscy wyznawcy islamu spotykać się będą w niedzielny wieczór na modlitwach, wykładach i dyskusjach w meczetach i domach modlitw. Wspólnie spożywać będą posiłek po zachodzie słońca, który stanowi przerwanie postu, obowiązującego wiernych w Ramadanie od rana do wieczora.

Według tradycji Kadyr Noc przynosi błogosławieństwo. Muzułmanie wierzą, że przez zstępujące na ziemię anioły spisywane są wtedy ważne sprawy wiernych, które w następnym roku będą realizowane i że zapadają wówczas decyzje co do niedalekiej przyszłości.

Przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP (MZR), mufti Tomasz Miśkiewicz podkreślił, że to przeżycie również o charakterze wspólnotowym. "To tradycja zakorzeniona bardzo mocno w religii muzułmańskiej, także w kulturze społeczności tatarskiej w Polsce. Muzułmanie przeżywają tę noc w sposób duchowy, ale także w sposób społeczny" - powiedział PAP.

Nawiązując do historii społeczności polskich wyznawców islamu, których większość stanowią Tatarzy, Miśkiewicz dodał, że tradycja Kadyr Nocy była celebrowana "od zawsze" i nawet w okresie komunizmu wierni nie bali się spotkań i celebracji tego momentu Ramadanu. "Wtedy może nie w meczetach, ale w rodzinach trwała ta silna tradycja spotkań podczas Kadyr Nocy" - dodał przewodniczący MZR.

To dla wszystkich muzułmanów ważny moment Ramadanu - przyznał też Artur Konopacki, prezes podlaskiego oddziału Związku Tatarów RP. Zwrócił uwagę na społeczny aspekt Kadyr Nocy dla mniejszości tatarskiej. "Bo to nie tylko kwestia rozważań religijnych, ale i pobycia ze sobą, czy wspólnego zjedzenia iftaru (kolacji ramadanowej - pierwszego posiłku spożywanego przez muzułmanów w poście po zachodzie słońca - PAP)" - dodał Konopacki.

30-dniowy post wyznawców islamu przypada na dziewiąty miesiąc - opartego na fazach księżyca - roku muzułmańskiego. Liczony w ten sposób rok jest jednak krótszy o jedenaście dni od roku tradycyjnego, określanego czasem obiegu Ziemi wokół Słońca. Dlatego też termin rozpoczęcia Ramadanu, jak i innych uroczystości i świąt islamskich, ulega ciągłym przesunięciom w kalendarzu powszechnym.

Ścisły post w Ramadanie jest jedną z pięciu najważniejszych zasad (filarów) islamu, obok wyznania wiary, modlitwy, jałmużny i pielgrzymki. Obowiązuje od wschodu do zachodu słońca wszystkich zdrowych, dorosłych muzułmanów. Oznacza powstrzymywanie się m.in. od jedzenia, picia, rozmaitych rozrywek, palenia tytoniu, współżycia seksualnego.

Miesiąc postu zakończy radosne trzydniowe święto Ramadan Bajram, które w tym roku rozpocznie się 15 czerwca. W jego pierwszy dzień w Białymstoku organizowany jest tradycyjny bal tatarski, na który zjeżdżają przedstawiciele tej społeczności z całego kraju.

Liczbę wiernych należących do MZR, najstarszej i najważniejszej organizacji polskich wyznawców islamu, jego przedstawiciele szacują na ok. 5 tys. osób. To przede wszystkim polscy Tatarzy. Większość polskich muzułmanów mieszka w województwie podlaskim, gdzie w Bohonikach i Kruszynianach są dwa ostatnie na ziemiach polskich zabytkowe meczety, a przy nich mizary, czyli muzułmańskie cmentarze.

Wraz z cudzoziemcami, liczbę wszystkich wyznawców islamu w Polsce przedstawiciele MZR szacują na 20-25 tysięcy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama